Sohbet Girişi

İslamın Esasları Nedir

İslamın Esasları Nedir

İslam dini beş şart üzerine bina edilmiştir. Bunlar oruç tutmak namaz kılmak hacca gitmek zekat vermek ve kelime-i şehadet getirmektir.

-İslamın bir rüknu da Ramazan ayında oruç tutmaktır. Müslüman oruç tutmakla nefsini terbiye ederek onun baskısın dan kendisini korur. Ayrıca çektiği açlık elemi ile kalbinde fakirlere karşı bir merhamet hissi oluşur.

-İslamın bir diğer şartı namaz kılmaktır. Her gün beş vakitte Allah’ın huzurunda durup rüku ve secde ile acz ve kusurunu idrak ile ubudiyetini göstermektir. Namaz külli bir ibadet ve külli bir şükürdür. Her müslüman üzerine farzdır. Peygamberimiz söyle buyurmuş:

Namaz dinin direğidir.

-İslamın esaslarından birisi de hacdır. Mali durumu ve sıhhati yerinde olan müminlere ömürlerinde bir defa ser’an tayin edilen belli bir zamanda Kabe’yi ziyaret etmesi farz kılınmıştır. Farz olan bu ibadetin en büyük hikmetlerinden birisi müslümanlara dünya çapında bir görüşme ve tanışma zemini hazırlamasıdır.

-İslamın bir şartı da zekat vermektir. Allah cc zenginlere mallarından dinin tayin ettiği belirli bir miktar da müslüman olan fakirlere Allah rızası için vermelerini farz kılmıştır. Zenginlerin fakirlere verdikleri bu mallara zekat denir. Bu şer’an fakirin hakkıdır. İslâmiyet, Müslümanları zekat dışında da fakirlere yardım etmeye teşvik etmiştir.

-Bir insanın müslüman olabilmesi için kelime-i şehadet getirmesi gerekir. Bu şehadetin manası şöyledir.

(Allah’tan başka hak mabut olmadığına, Hazret-i Muhammed’in de onun kulu ve elçisi olduğuna şahadet ederim)

Bu şehadetin birinci kısmı Allah’ın varlığını ve birliğini ortağı ve benzeri olmadığı, ikinci rüknü ise Hz Muhammedin sav Allah’ın kulu olup insanlara hem imanın esaslarını ve islamın şartlarını tebliğle vazifeli olduğunu ifade eder.

HaFiZ 277
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı