Sohbet Girişi

Dinin Kaynağı Nedir

Dinin Kaynağı Nedir

İslam dini ortaya çıkışından bu zamana kadar kaynakları ve dinin temelleri korunan bir din olmaktadır.

İslamiyet dininde din kaynağı olarak Kuran-ı Kerim Hazreti Peygamberin hadisleri ve sünnetleri dinin kaynağı olarak kabul edilmektedir. Kuran-ı Kerim’in Allah cc  emir ve yasaklarını bildiren bir kitap hadisler ise Kuran-ı Kerim’i açıklamaya ve uygulamaya yarayan kaynaklar olarak bilinmektedir.

Her dinde dinin kaynağı olarak o dine indirilmiş kitaplar ve peygamberler kabul edilmektedir.

Din ulvi bir konu olduğu için iman edilmesi gereken noktaların Allah cc  tarafından kesin ve net olarak bildirilmesi ve bunun da kutsal olan kitaplar aracılığıyla yapıldığı bilinmektedir. Kuran-ı Kerim’de son  kitap olduğu için son din ve son değiştirilmemiş kaynak olmaktadır.

İslam inancına göre dinin kaynağı Kuranı Kerim  Peygamberin hadisleri ve sünnetleri ana kaynakları olarak belirlenmekte bu kaynaklara uygun olarak ortaya çıkan fıkhi mezheplerin ve içtihatlarında bazı meseleleri açıklamak için kaynak olarak kullanıldığı bilinmektedir.

İslam dininde dinin kaynağı Kuran-ı Kerim olması gerekmektedir. Kuran-ı Kerim’de bildirilen ayetler ile iman gerekleri ve nasıl olduğu öğrenilerek hadisler yardımıyla da hayata geçirilmesi sağlanmaktadır.

İslamiyet’te üç farklı bilgi kaynağı bulunmaktadır. Bu kaynakların her biri kendi içerisinde belli bir tanıma sahiptir. O yüzden Müslümanların bu bilgi kaynaklarını bilmesi ve ne anlama geldiğini öğrenmesi gerekir. Böylece yaşam içerisinde bunları uygulamak ve İslamiyet’in gerekliliklerini yerine getirme açısından önemli bir yere sahip hale gelir. Bu 3 şey ise şunlardır :

– Salim akıl

– Doğru haber

– Salim duyular

Bu bağlamda her birinin yani İslamiyet’teki bilgi kaynaklarının kendi içerisinde tanımlamalar bulunmaktadır. Bu tanımlamalar bir insanı doğruya ve gerçeğe sürüklemek suretiyle, İslamiyet’e uygun bir yaşamın gerçekleştirilmesine olanak tanır.

Salim akıl: İnsan aklıyla doğruyu ve yanlışı, iyiyi ve kötüyü, faydalı ve zararlıyı kavrama niteliğine sahiptir. Bu bağlamda iradesi ile seçimini yapar ve böylece seçimleri üzerinden sorumlu tutulur.

Doğru haber: Haberin bir bilgi kaynağı olabilmesi adına öncelikle doğru olması gerekmektedir. Bu sebepten dolayı İslam üzerinden ele alındığı vakit doğru haber aynı zamanda sadık haber olarak ifade edilir.

Salim duyular: Dış dünya üzerinden uyaranları koklama duyma, dokunma görme ve tat alma ile işitme organları üzerinden algılama yeteneği şeklinde öne çıkar.

HaFiZ 153
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı