Sohbet Girişi

Şefaat Dilemek

Şefaat Dilemek

Her hayır Allah’ın elindedir, hakikatınca hiç kimsenin ve hiçbir şeyin elinde O’nun vermediği bir hayır olamaz. Eğer Rabbimiz bizlere herhangi bir hayrı başkasının eliyle veriyorsa biz o hayırda yine O’nun rahmetini görür şükrümüzü O’na yaparız. Bu bizim tevhid inancımızın gereğidir.

Affa mazhar olmak da bir hayırdır. Bu da ancak Allah’tan beklenir. Bir peygamberin yahut bir velinin kabrine her hayır onların elindeymişcesine ölçüsüz bir muhabbetle bağlanmak elbette İslâm’ın ruhuna zıttır ve bunu tasvip etmek de mümkün değildir.

Fakat bir kul günahlarını ancak Allah’ın affedebileceğinin şuuru içindedir. Yarab beni bu zat’ların hürmetine bağışla diye dua ederse ve bu niyetle o mümtaz o hatırlı o mübarek zatların kabirlerini ziyaret ederse, bunu şirk saymak da en büyük bir insafsızlık olur.

Bir takım kimseler, şefaati inkâr ederlerken karşımıza bazı ayet-i kerimelerle çıkıyorlar. İşin tuhaf tarafı bu adamlar ayetle yola çıkarken acaba bu hususta tefsir alimler ne buyurmuşlardır diye merak dahi etmiyorlar.  Arapça bilmelerine güvenerek, yahut sadece meal okuyarak yanlış sonuçlara varıyorlar.

Her Arapça bilen Kur’an dan hüküm çıkarabilseydi bütün Arap çocukları alim olur ve artık ne fakihe ne alime gerek kalmazdı.

Kur’an  anlamak bir ilim meselesidir. Onu tefsir etmek, Kur’an’ın edebi inceliklerini kavrayacak kadar mükemmel bir Arapça bilgisi yanında ayetlerin nüzul sebeplerini nazil oldukları şartları ilgili oldukları tarihî hâdiseleri ve daha nice şeyleri bilmeye bağlı. Mesele, sadece basit bir lügat meselesi değil.

İşte şefaatle ilgili bazı ayet-i kerimeler mümine başkasının yardımına bel bağlamadan, bu dünyada elinden geldiğince hayırlı ameller işlemesini öğüt verme makamındadır. Allah cc Kuran-ı kerimde şöyle buyuruyor :

Öyle bir günden korunun ki, o günde hiç kimse hiç kimseye hiçbir fayda sağlayamaz. Ondan ne bir şefaatcı kabul edilir, ne de bir fidye alınır. Onlara yardım da edilmez

Bu ayetten anlaşılacağı üzere şefaatin hak olduğunu açıkca beyan buyurdular. Bu ayet-i kerimelerin verdiği derse göre şefaat vardır, ama bu ancak Allah’ın izni ile ve O’nun razı olduğu kullara yapılabilir.

HaFiZ 112
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı