Sohbet Girişi

Kafirun Suresi Ve Anlamı

Kafirun Suresi Ve Anlamı

Mekke dönemin de nazil olup 6 ayettir.

Kuranda ki sıralamada 109.sure iniş sırasına göre ise On sekizinci suredir. Tefsirler de anlatıldığına göre Kureyşliler Hz peygamberden bir sene kendi ilahlarına tapmasını bir sene de kendilerinin onun ilahına tapmalarını istemişler. Hz peygamber de Allah’a bir şeyi ortak koşmaktan yine Ona sığınırım demiş. Bu sefer Kureyşliler bizim ilahlarımızdan bazılarını kabul et bizde seni tasdik edip ilahına ibadet edelim demişler. Bunu üzerine Kafirun suresi inmiştir. 

Tevhit ilkesinin sembolü olarak Mekke döneminin ilk yıllarında inen bu surede Mekkeli müşriklerin şahsında bütün putperestlere ilân edilmek üzere iman ile şirkin ayrı şeyler olduğu, bu iki inanç sistemi arasında bir benzerlik bulunmadığı dolayısıyla ikisinin birlikte bulunmasının, iki inanç arasında bir uzlaşmaya gidilmesinin mümkün olmadığı kesin olarak ifade edilmiştir.

Bazı müfessirlere göre iki ve üçüncü  ayetlerde, gelecekte Hz. Peygamber’in müşriklerin taptığına tapmayacağı, onların da Hz. Peygamber’in taptığına tapmayacakları ifade edilmiş; dört ve beşinci  ayetlerde ise halihazırda da onların tutumlarının farklı olmadığı bildirilmişti.

HaFiZ 127
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı