Sohbet Girişi

Tövbe Etmek

Tövbe Etmek

Tövbe duymak ve onları bir daha yapmayacağımıza dair kendimize veya şimdiye kadar yapmış olduğumuz yanlışlardan ve hatalardan dolayı büyük bir pişmanlık duymak ve onları bir daha yapmayacağımıza dair kendimize ve ya Allah’a söz vermektir. Tövbe etmek pişmanlığın en faydalı halidir. Zira tövbe ederek duyulan pişmanlıkta olumsuz durumu telafi etme imkanı vardır.

Allah tövbe edenleri , yaptıklarından ve ya yapmadıklarından dolayı pişman olarak affedilmeyi bekleyenleri sever. Samimiyetle pişman olmuş ve tövbe etmiş insanları affeder, ve yeni bir sayfa açmalarını mümkün kılar. Tövbe etmek için hiçbir zaman geç kalmış olmayız. İçinde bulunduğumuz her an, tövbe edilecek an olabilir. Her insan gibi bizler de çeşitli haramlara, günahlara, yanlışlara bulaşmış olabiliriz. İnsanlar melekler gibi saf ve günahsız olamaz. Bunu en iyi bilen Allah, kullarına tövbe kapısını da daima açık bırakmıştır. Allah cc Kuran’ı kerim de Şöyle buyurmuş.

Ancak bundan sonra tövbe edip hallerini düzeltenler müstesnadır . Çünkü Allah, çok bağışlayıcı ve engin merhamet sahibidir.(Al-i imran) 89
Bütün ilahi dinlere göre insan hem iyilik hem de kötülük yapmaya meyilli bir bireydir. Hz Adem hata etmiş fakat tövbe ederek Allah’tan affını istemiştir. Aslında tövbe imanın bir gereğidir, Allah’a verilen sözün hatırlanması ve verilen sözün hatırlanmasıdır.

Allah cc bizleri tövbe edip tövbelerine sadık kalan kullarından eylesin. Amin..

HaFiZ 114
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı