Sohbet Girişi

Allah’ı Zikretmek En büyük İbadettir

Allah’ı Zikretmek En büyük İbadettir

İman eden bir insan tüm varlığını Allah’a adamıştır. Allah için yaşar ve daima Allah ile beraber olduğunun bilincindedir. Allah’a onun rızasına ve cennetine kavuşmak için sürekli olarak ahiret beklentisi içindedir. Dünya da ise Allah için sabreder Ona tevekkül eder kendisini de her an görüp bilenin Allah’ın olduğunu bilir.

Yaptığı her işte  gördüğü her görüntüde Allah’ın sonsuz aklını  hayranlık uyandırıcı sanatını ve O’nun yüce kudretini görüp tefekkür eden bir insan için tüm bunları dile getirmek de bir nimet ve büyük bir ibadettir. Allah ’ı anma, insanı tüm kötülüklerden arındıracak, insanın kalbine huzur ve güven indirecek ve ahirette kurtuluşa ermesine vesile olacak en önemli yollardan bir tanesidir

Allah Kuran-ı Kerimde Şöyle buyurmuştur :

-Allah-ı zikretmek en büyük ibadettir. (Ankebut suresi 45.ayet)

İman edenler günlük hayatlarının her aşamasında Allah’ı anma ve Dua halinde olmalı, kendilerine verilen nimetlere karşı sürekli olarak için için şükretmeli bilerek veya bilmeyerek yaptıkları hataları dolayısıyla bağışlanma dilemeli ve sık sık Allah ’ın adını yüceltmelidirler. Mümini, Allah ’la dost kılacak  onun Allah ’a yakınlaşmasını sağlayacak ibadetlerden biri Allah ’ı anmaktır.

İnsan  yaşadığı her an, yaptığı her işte Allah ’ın nimetini ve rahmetini hatırladıkça  O’nun ismini yüceltip O’na yöneldikçe, sürekli olarak ibadet halinde olur. Allah’ın razı olmayacağını düşündüğünü her şeyden uzak durur. Allah cc şöyle buyuruyor :

-Rabbini sabah akşam yüksek olmayan bir sesle kendi kendine ürpertiyle yalvara yalvara ve için için zikret. Gaflete Kapılanlardan olma.  (Araf Suresi 205.ayet )

İbadetler ve günlük eylemler Allah’ın rızasını kazanmak amacıyla yapılırsa, Salih Ameldir. Allah anılarak ve Allah’ı düşünülerek yapılmazsa, karşılıksız birer amel haline gelebilirler. Bu nedenle Kuranda peygamberlerin vasfı anlatılırken Allah’ı sürekli olarak andıkları bildirilir. Bu ayetlerden bir tanesi şöyledir.

-Biz Davud’a Süleyman’ı armağan ettik. O ne güzel kuldu. Çünkü o daima Allah’a yönelip dönen biriydi. (Sad Suresi, 30)

HaFiZ 76
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı