Sohbet Girişi

Hacca Gitmek

Hacca Gitmek

Hacca gitmek islamın beş şartından biridir. Ancak tüm müslümanlar için zorunlu değildir. Bu ibadet sadece ekonomik durumu iyi olanlar için geçerlidir. Elbette ki durumu iyi olmadığı halde imkanlarını zorlayarak gidenler sevabını alacaktır.

Haccın yapıldığı Kabe Peygamber efendimizin de doğup büyüdüğü Mekke’dedir. Hacca gidenler çeşitli ibadetlerini yapar, ve kabeyi tavaf ederler. Kurban bayramında kurbanları orada keser ihtiyaç sahiplerine dağıtırlar.

İslam dininin ilk yayıldığı Hz.Muhammet sav yaşadığı ve en önemlisi Allah’ın dünyada ki evi sayılan Kabe yi görmek Müslümanlara duygulu ve hüzünlü anlar yaşatmaktadır. Manevi bir derinliği olan Kabe ye imkanları el veren her müslüman gitmeli ve Hac ibadetini yerini getirmelidir.

Hacca giden Müslüman Allah’ın kendisine verdiği vücut sağlığı ve mal zenginliği gibi nimetlerin de şükrünü yerine getirmiş olur. Allah cc Kuranı kerimde söyle buyurmuş:

Bütün insanlara haccı ilan et ki, gerek yaya olarak gerekse çok uzak diyarlardan yola çıkan ve yolculuktan zayıf düşmüş yorgun develer üzerinde sana gelsinler (Hac Suresi)27.ayet

Umarız ki Allah cc Hacca gitmeyi herkese nasip eder..

HaFiZ 81
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı