Sohbet Girişi

Allahtan Ümit Kesilmez

Allahtan Ümit Kesilmez

Korku ve ümit müminin Allah karşısındaki ruhi durumunu belirleyen ve davranışlarını etkileyen iki duygudur. Müminler yaşantılarında Allah’tan korkmakta oldukları kadar ümit kesmemekle de yükümlüdürler. Kuran insanların her durumda ümit içinde olmasını ister. Allah’a kavuşmayı ümit edip buna göre hazırlık yapanlar övülmüş, Allah’a kavuşmayı ummayıp kötülükte devam edenler yerilmiştir :

Şüphesiz bize kavuşacağını ummayan ve dünya hayatına razı olup onunla yetinerek tatmin olan kimseler ile ayetlerimizden gafil olanlar var ya işte onların kazanmakta oldukları günahlar yüzünden varacakları yer ateştir (Yunus Suresi)

Kuran ümit sahibi olmanın yollarını gösterir. Bunun için kulluk görevlerinin tam olarak yerine getirilmesine de işaret eder. Zira ümitsizlik insanı kendini düzeltme ve arındırma çabalarından yoksun bırakır. Dinimizdeki korku ve ümit kavramı birbirini dengeleyen ve tamamlayan mümini olgunlaştıran onu mutluluğa ulaştıran iki niteliktir. Bu nedenle Kuran-ı Kerim olgun müminleri bu iki hasletle birlikte anar.

Allah cc merhametinden ümit kesmek için hiçbir sebep yoktur. Çünkü O’nun rahmeti her şeyi kuşatmıştır. Rahmeti gazabından öndedir. O sadece nankörlük edenleri cezalandırır. Onun azabı yalnızca peygamberleri yalanlayıp Hakk’a sırt çevirenlerin başına çöker. Öyleyse O’na inananlar O’nun bağışlamasından ümit kesmemelidir.

Öyleyse insan ne kadar hatalı ve kusurlu olursa olsun günah batağına ne kadar gömülürse gömülsün Allah’ın kendisini bağışlayacağından asla ümitsizliğe düşmemelidir. Gündüz günah işleyenin tövbesini kabul etmek için gece rahmet kapısını açık tuttuğu gece günah işleyenin tövbesini kabul etmek için gündüz rahmet kapısını açık tuttuğu ve bunun kıyamete kadar süreceği bilinmelidir.

Peygamber Efendimizin buyurduğu gibi Allah cc rahmetini yüz parçaya ayırıp bunun sadece bir parçasını yeryüzüne yani insanlar cinler, hayvanlar ve böceklerin arasına indirmiştir. İlk canlının yaratıldığı günden, dünyanın son gününe kadar gelip geçecek bütün varlıklar onun yeryüzüne indirdiği bu bir parça rahmet sayesinde birbirini sever birbirine acır. Merhametinin geri kalan doksan dokuz parçasını kıyamet günün de kullarına merhamet etmek için yanında alıkoymuştur.

O yüzden ki Hiç bir zaman Allah’tan umudu kesmemeliyiz çünkü biz inanan müslümanlar biliriz ki Allah mutlaka bir kapı açacaktır.

 

HaFiZ 181
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı