Sohbet Girişi

Allahın Sevgisini Kazanmak

Allahın Sevgisini Kazanmak

Allah’ı ve peygamberimizi seven Onun hoşnutluğunu kazanmaya çalışan müminler her durumda şükür eden kul olurlar. Kimseye kin beslemezler.

Allah’ın sevgisini kazanmaya çalışan müminler Allah’ı ve Peygamberimizi  severler. Her durumda şükreden kul olurlar. Niyetlerine çok önem verirler. Allah’a tevekkül ederler. Ancak tevekkülü suistimal etmezler. Üzerlerine düşeni yapmaya gayret eder gerisini Allah’tan beklerler. Dilleri sürekli zikir halindedir. Tesbihat yapar dua ederler. Kuran okurlar. Onu anlamaya çalışırlar.

Ana babalarına itaati Allah’ın rızasına giden bir yol bilirler. Onlardan bıkmaz usanmazlar. Kimseyi onlara tercih etmezler. Ana babalarının dualarına kendilerini muhtaç hissederler. Yemezler onları yedirirler uyumazlar, onları uyuturlar. Onlar yaşlandıkça sabırları artar şevkleri coşar. Onların rızasını hiçbir şeyle değişmezler.

Emrettikleri şey, Allah’a isyan olmadığı sürece onlara itaat ederler. Onlardan mal sakınmazlar. Yediklerinin içtiklerinin hesabını sormazlar. Onların yakınlarını ihmal etmezler. Hem hayatlarında hem de öldükten sonra dualar ederler. Onlar adına sadakalar verir hayır hasenat yaparlar.

Allah temizdir, temizi sever ilkesinden hareketle kılık kıyafetlerinin temiz ve bakımlı olmasına özen gösterirler. İsraf ve gösterişe kaçmazlar. Kimseye kin beslemezler. İnsanları yaratandan ötürü sever, sayarlar. Kapıyı vurmalarından, oturup kalkmalarına kadar bütün işlerinde naziktirler. İncitmezler. Kaba saba davranmazlar. Selam verir, selam alırlar. Misafir olur misafir ağırlarlar. Komşuluğu bir kulluk imtihanı olarak görürler.

Dillerinin, kulaklarının ve gözlerinin bekçisidirler. Dillerini zikir ve şükürle canlı tutarlar. Asla gıybet ve laf taşıma gibi dil afetlerine bulaşmazlar. Konuştuklarının ve dinlediklerini hesabını vereceklerini bilir, ona göre ölçülü konuşurlar. Kendi ayıplarıyla meşgul olmaktan başkalarının ayıplarına vakit bulamazlar. Asla kibirlenmezler. Suyu ve ekmeği israf etmekten kaçındıkları gibi vakit israfından da kaçınırlar. Ashab-ı kiramın hayatını öğrenmeye önem verirler. Dünyayı elde etmek için ahireti ihmal etmedikleri gibi ahiretin hesabına dünyayı da perişan etmezler.

Nimetleri kullanırlar ama onlara esir olmazlar. Daha iyi bir din yaşamak için dine ilave gibi bir aşırılığa kaçmazlar. Yerler içerler, şükrederler. Uyurlar dinlenirler sabah namazını kaçırmamaya çalışırlar. Günahları ağır bir yük gibi taşımamak tövbe ve istiğfarı ihmal etmezler. için dilleri ve kalpleri istiğfara devam eder. Geçmiş ümmetlerin hallerini tefekkür etmeye çalışırlar

HaFiZ 136
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı