Sohbet Girişi

Namazın Önemi

Namazın Önemi

Namaz  müslümanların Allah’a olan kulluk borcunu ödemek için yaptıkları ibadetlerden bir tanesidir. İslamın 5 şartından en önemlisidir.

Namaz Allah ile kul arasında bir bağlantıdır. Allah’a en yakın olduğumuz , onun varlığını yüreğimiz de hissettiğimiz zamanlar , namaz kıldığımız zamanlardır. Dünya hayatını bir kenara bırakır , yalnız onu düşünürüz ve Namaz hem ruh hem beden için gerekli ve sağlıklıdır.

İslam’ın beş şartı vardır. Bir insanın kendisini müslüman olarak kabul etmesi için bu beş şartı yerine getirmesi zorunludur. Bu beş şartlardan en önemlisi tabi ki Namazdır. Hadisi şerifler de diğer dünya da ilk namazdan hesaba çekileceğimiz bildirilmiştir. Bu dünyada ki hayatımız tamamlanıp ahirete gittiğimiz zaman günahlarımız ve sevaplarımızla sorgulanacağız. Bize sorulan ilk şeylerden bir tanesi de namaz olacak. Namazı aksatma ile ilgili hiç bir şey kabul edilmeyecektir. Çünkü İslam dinin de her türlü engel, zorluk düşünülmüş ve namaz için kolaylıklar sağlanmıştır. Allah cc Kuran’ı kerimde şöyle buyurmuş.

(Onlar gaybe inanırlar namazı dosdoğru kılarlar) Bakara suresi 3.ayet

Namazımız yoksa yaptığımız salih amellerin de değeri düşmektedir. Dinimiz hem ibadet hem de iyi ahlak üzere kuruludur. Bunlardan birini yapmamak ahiretimizi tehlikeye sokacaktır. Bu nedenle hem iyi insan olmalı hem de Allah’ın bize emrettiği namazımızı eda etmeliyiz..

Namaz ile ilgili islamchat.net de daha detaylı bilgi verilip konuşulmaktadır.

HaFiZ 152
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı