Sohbet Girişi

Oruç Ve Önemi

Oruç Ve Önemi

Oruç , İslam dinin beş şartından biri olan önemli bir ibadettir. Müslüman üzerinde farz olan oruç ramazan orucudur. Dinimizde orucun önemi büyüktür. Reşit olan ve sağlık problemi olmayan herkese ramazan orucu farz kılınmıştır.

Rabbimizin bize verdiği onca nimet karşılığın da elbette bizde onun emirlerine ve orucumuzu en güzel şekilde tutmalıyız. Böylece hem kendi sağlımızı hem de Allah’ın rızasını kazanmış olacağız. Allah cc Kuranı kerim de Şöyle buyuruyor.

Ey iman edenler Sizden Öncekiler oruç farz kılındığı gibi oruç tutmak sizlere de farz kılındı.(Bakara Suresi)183.ayet

Allah’ın koyduğu bütün emir ve yasaklar da bir hikmet vardır. O hiç bir şeyi yasaklamamış ve ya yapılmasını emretmemiştir. O bizlerden bir şeyler istediyse, istediği şeyde bizler için fayda vardır.

Öncelikle şunu belirtelim ki bizim Allah’ın emirlerini sorgulamak gibi bir şansımız yok. O herhangi bir ibadeti yapmamızı istiyorsa bize fayda sağladığını düşünsek te sırf onun rızasını kazanmak için o ibadetleri yerine getirmeliyiz. Ancak sonsuz şefkat ve merhamet sahibi Allah cc hiç bir şeyi boşuna yaratmamıştır Oruç ta böyledir. Bir çok insanın aç kalarak sağlına zarar verdiğini düşünmesinin aksine oruç hem beden hem de ruh sağlığı için son derece gerekli ve yararlıdır. Peygamberimiz bir hadisin de şöyle buyurmuş:

Oruç Cehennem ateşinden koruyan bir siperdir..

Allah cc bizleri cehennem ateşinden ve kabir azabından muhafaza eylesin. Amin.

HaFiZ 85
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı