Sohbet Girişi

Nasıl Müslüman Olunur?

Nasıl Müslüman Olunur?

Müslüman değilseniz ve müslüman olmayı düşünüyorsanız, bunun anlamı konusunda kafanızda bir karışıklık bulunuyorsa ve ne olduğu konusunda bir fikir sahibi değilseniz, ilk olarak İslam’ın temel inançlarını okumanız anlamanız ve bilmeniz gerekmektedir.

İslam, Müslümanların takip ettiği ve inandığı din olarak bilinmektedir, İslam’ı uygulayanlara Müslüman denilmektedir, İslam’ın lafzi ve sözlük anlamı, teslimiyet olarak bilinmesi ile birlikte İslam, barış kelimesinin geldiği kök harflerle aynı kök harfler olan slm kökünden gelmektedir.

İslam teriminin kendisi barış anlamına gelmemektedir. ancak kişinin teslimiyet yolu ile barış yani selam’da bulunduğunu ima eder. Arap terimi genellikle Müslüman ile birbirinin erine kullanılmaktadır, ancak bize göre bu yanlıştır, Arap bir ırk, İslam ise bir din olarak bilinir. Bütün Araplar, Müslüman değildir ve Müslümanların çoğu aslında Arap değildir. Araplar, Müslüman nüfusunun yaklaşık olarak %13 kadarını oluşturmaktadır.

İslam, adını bir kişiye değil Allah’ın emir ve iradesine teslim olma fiilinden almıştır, Diğer dinler genel olarak bir kişinin veya insanların adını alır, Örnek verecek olursak, Hristiyanlık adını İsa’dan almıştır, İslam, Hz. Muhammed(S.A.V.)’den sonra gelen isim değildir çünkü İslam ondan önce de bulunmaktaydı, Hz. Adem, İbrahim, Nuh ve Musa gibi önceki peygamberlerin mesajı, Allah’a teslimiyet (İslam) idi. Dolayısıyla İslam’ın mesajı Hz. Muhammed (S.A.V.) ile başlamadı. Adem ile başlamış ve günümüze kadar devam etmiştir. Zaman geçtikçe Allah, insanlığa Kendi mesajını hatırlatmak, yalnızca Kendisine ibadet etmelerini için yeni Peygamberler ve Elçiler gönderecekti. Muhammed aleyhisselam bu peygamberlerin sonuncusudur.

İslam‘a göre, inançlar şu şekilde oluşmaktadır;

 • Ortağı ve oğlu olmayan TEK Bir Allah’a iman
 • Bütün peygamberler ve elçiler
 • Allah tarafından indirilen tüm kutsap kitaplar
 • Melekler
 • Mahşer Günü
 • Allah’ın hükmü

Bu inançlar insanı Müslüman yapan şeylerdir. Bunlara inanıyorsanız, Müslüman olmaya hazırsınız ve Müslüman olmak için sadece iman şahitliğini ilan etmeniz gerekmektedir, Arapça’da buna Şahadet denilmektedir.

Şahadet getirmek için yapmanız gereken;

“Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulühü”

(Şahitlik ederim ki Allah’tan başka ilah yoktur)

(Ve şehadet ederim ki Muhammed Allah’ın elçisidir).

Şahadet, İslam’ın ilk direğidir ve insanı Müslüman yapan şeydir. İslam’ın beş şartı bulunmaktadır, gelecek seferki yazımızın içeriğinde islamın şartları ile ilgili detaylı bir bilgi paylaşımı gerçekleştireceğiz.
İslam şartları, genel olarak şu şekilde bilinmektedir.
 • Şahadet Etmek
 • Namaz Kılmak
 • Zekat Vermek
 • Oruç Tutmak
 • Hacca Gitmek

İslamchat.net ailesi olarak, tebrik ederiz, artık bir Müslüman bireysiniz.

admin 670
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı