Sohbet Girişi

Zina Haramdır

Zina Haramdır

Bir toplumda zina yayılırsa o toplum da bir çok haramda birlikte yayılır. Zina aile kavramını yıkacak, aile kurumu yıkılınca da toplum da yalnızlaşma olacak. İnsanlar bağlandığı ve gerçek manada değer verdiği insanlar da olmayınca acıma duygusu azalacaktır. Zevk ve haz duygusu gibi hayvani yani nefsin dürtüleri manevi değerlerin önüne geçecektir. Ve böylelikle günahlar birbirini takip edecektir. Allah cc Kuranı Kerimde şöyle buyuruyor :

 Zinaya yaklaşmayın, gerçekten o, çirkin bir hayasızlık ve kötü bir yoldur. (İsra Suresi)

Şuanda toplumumuz da olsun ve zinanın yaygınlaştığı diğer toplumlar olsun, birçok yanlışa gidilmesinin sebebi zinaya bağlıdır. Örnek vermek gerekirse insanlar zinaya alışınca bunun için zengin olmak isteyecek hırsızlık yapacak kumar oynayacak ve sahiplenme arzusu için belki adam öldüreceklerdir.

Haz duygusu ile yaşamaya alışan insanlar manevi duygularını geliştiremeyecek bu defa en ufak boşluk halinde ümitsizliğe, kendini hayatı sorgulamaya başlayacaktır. Çünkü günah kavramı da sevap kavramı da bir kartopu misali yokuş aşağı gittikçe büyümekte, çevrede ne varsa içine almaktadır. Zina da tam olarak dik bir yokuştan aşağıya inen bir kartopu olma özelliğine sahiptir.

Zina ne yazık ki yaygınlaşmaya cok yatkın bir günahtır. Hatta hadislerde Ademoğlunun zinadan mutlaka payı vardır gözlerin zinası bakması, ellerin zinası dokunması vs diye bildirilmiştir. Bu hadiste de görüldüğü üzere zina çeşitlidir. Bu yüzdendir ayette dahi zina işlemeyin değil yaklaşmayın hükmü konmuştur. Çünkü zina yakınlaşınca ihmalkar davranınca zinaya kapılmak an meselesidir.

Zinadan uzak kalmak için Peygamberimiz bize iki namahremin kapalı kapılar ardında olması halinde üçüncülerinin şeytan olduğunu söyleyerek bizi uyardığını görmekteyiz. Bu size abartı gelebilir ama kesinlikle çok doğru bir hükümdür. Şuan toplumun bu hale gelmesinin zinanın bu kadar yaygınlaşmasının sebebi tam olarak da bu konuda ihmalkar davranmaktır.

Ayrıca kapalı kapılar zinaya sebep verdiği gibi, internette olsun, telefonlarımızda olsun gereksiz yere birileriyle kimsenin görmeyeceği şekilde konuşmak da bu meyle sebebiyet verecektir. Şeytan her ihmal halini fırsat kollayarak beklemektedir.

 

HaFiZ 92
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı