Sohbet Girişi

Yetim Hakkı

Yetim Hakkı

Babasız büyüyen çocuklara yetim denir. Sadece ülkemiz de değil dünyanın dört bir yanın da babasını kaybetmiş yetim kalmış milyonlarca insan vardır.

Toplum içinde sevgiye ve şefkate en çok ihtiyaç duyan kesimlerden biri de yetimlerdir. Bu çocuklar babasız büyüdüğü için baba sevgisi ve baba şefkatinden mahrum kalmışlardır. Bizlerde düşen ise bu eksikliği onlara hissettirmemek onları sevmek ve mutlu etmektir. Devlet görevlileri de yetimlere sahip çıkmalı onların her türlü ihtiyaçlarını gidermeli ve diğer çocuklar gibi güzel bir yaşam sürmesini sağlamalıdır. Yetim hakkı yemek en büyük günahlardandır. Bunun bilincinde olmalı bırakın onların hakkını yemeyi, onlar mümkün olduğunca yardım etmeli, onları desteklemeliyiz. Allah cc Kuranı Kerimde Şöyle buyuruyor :

Yetimlere mallarını verin. Temizi pis olanla helali haramla değişmeyin. Onların mallarını kendi mallarınıza katıp yemeyin. Çünkü bu büyük bir günahtır.(Nisa Suresi 2.ayet)

Yetim çocuklar da bilmelidir ki yetim olmak dünyanın sonu değildir. Yetimler bu imtihan dünyasında daha mutlu bir hayat sürmek için elinden geleni yapmalıdır.

Yetim çocuklar diğer çocuklara nazaran daha fazla ilgiye, şefkate muhtaçtır. Şayet bir de maddi problemler varsa sadece ilgi ve şefkate değil, temel ihtiyaçlara da muhtaç olabilirler. Bu nedenle çevremizde ki yetimleri düşünmeli onlara hem maddi hem manevi yönden yardımcı olmalıyız. Peygamberimiz bir hadisi şerifin de şöyle buyurmuş :

-Bir kimse, müslümanların arasında bulunan bir yetimi alarak yedirip içirmek üzere evine götürürse affedilmeyecek bir suç işlemediği takdirde, Allah cc onu mutlaka cennete koyar. (Tirmizi)

Dinimizde yetimlere ve yetim hakkına çok büyük önem verilir. Onların korunması gerektiği vurgulanır. Yetim hakkı yiyenlerin en büyük günahlardan birini işlediği söylenir. Peygamberimiz de yetim olarak büyümüştür. O da babasını henüz doğmadan önce kaybetmiş ve babasını görmek hiç nasip olmamıştır. Bu nedenle yetimlere her zaman sahip çıkmış, onları mutlu etmeyi bilmiştir.

Yetim çocuklar bilmelidir ki bu dünya da hiç bir şey bizim istediğimiz hayal ettiğimiz gibi olmayabilir. Bu dünya gelip geçici bir yerdir hepimiz bir gün mutlaka ölümü tadacağız.  Ancak hepimizin buluşma noktası ahiret olacak. Bu nedenle yetim çocuklar sabretsin ve kavuşma gününü beklesin.

HaFiZ 104
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı