Sohbet Girişi

Tevhid İnancı Nedir

Tevhid İnancı Nedir

İslam dinin de imanın sağlanması için en önemli şey tevhid inancı olmaktadır. Bu inanç sistemi İslam dinine göre cennet kapılarının anahtarı olarak görülmektedir. Özellikle islam dini için en önemli olan ibadetin gönülden yapılması olmaktadır.

Tevhit inancı Arapça kökenli olarak bilenen bir kelime olmaktadır. Kısaca bu inancın özü Allah’ın bir ve tek olduğuna iman etmek olmaktadır. Bu inanç doğrultusunda Allah doğmamış ve doğurulmamıştır. Ve Allahtan başka hiçbir ilah olmadığı bilinmektedir.

Tevhit kelimesi aslında isim soylu bir kelime olmaktadır. Bu kelimenin anlamı Allah’ın bir olduğu, ortağı olmadığının ve yerin göğün tek sahibi olduğuna inanmasıdır.

İslam dinine göre Cennete girilmesi için kalpten ve gönülden inanarak Allah’ın birliğine ve varlığına inanmaktır. İslam dinin de Allah tarafından gönderilen Kuran-k kerimin ilk ayeti Oku olmaktadır. Bu durum aslında okuyarak da Tevhit inancına ulaşmak olarak da yorumlanabilir.

Hz Muhammed tarafından da pek çok defa tevhit inancının üzerinde durulmuştur. Bunun nedeni İslam Dininin kökenini gönülden ve rıza ile yapılan iman olmaktadır. Hz Muhammet sav bu konu hakkında söyle buyurmuş tur.

-İman yetmiş (veya altmış) kadar daldan ibarettir. Bunların en yükseği lâ ilâhe illallah demek, en aşağısı da insana zarar veren şeyleri yoldan kaldırmaktır. Utanmak da imanın dallarından biridir

HaFiZ 110
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı