Sohbet Girişi

Tevekkül Nedir

Tevekkül Nedir

İnsan yaratılışı gereği bir güce güvenmek ister. Her insan güven içinde olmak ister. O sonsuz güç sahibi Allah tır. Çaresiz olanlar Allah’a güvenip sığınırlar. Çünkü her şey onun elinde ve kudretindedir.

Tevekkül Allah’a teslim olmak, güvenmek, dayanmak, bağlanmak ve sığınmak demektir. Dini terim olarak ise bir amaca ulaşmak için gerekli olan her türlü önlemi alarak elinden gelen tüm gayreti gösterdikten sonra kalben Allah’a bağlanıp güvenmesidir.

İnançlı insanın özelliklerinden biri de yaptığı ve yapacağı işler de Allah’a güvenmesidir. Bilinçli bir Müslüman ise gücü oranın da elinden gelen tüm gayreti gösterdikten sonra sonucunu Allah’a bırakandır. Çünkü Allah’ın yardımı ve desteği olmadan hiç bir şeyin gerçekleşmeyeceğini bilir. Her şeyin sahibi olan Allah’ı dua ederek zikr eder.

Tevekkül kader inancının bir sonucudur. Gerçek anlamda tevekkül güzel bir davranıştır. Allah Müslümanlara tevekkülü emretmiş tevekkül edenleri sevdiğini bildirmiştir. Konu ile ilgili ayetlerde söyle buyrulur.

İnananlar yalnız Allah’a güvensinler(Ali imran 102)

Allah’a inanıyor ve teslim olmuşsanız, ona güvenin(Yunus Suresi 84)

 Peygamberimiz başı boş bırakıp tevekkül ettiğini söyleyen bir kişiye şöyle demiştir. Önce deveni bağla Sonra Allah’a Tevekkül et.

Ya Rabbi Hakkımızda her zaman hayırlı olanı ver ve verdiğini de kalbimize sevdir. Amin.

HaFiZ 76
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı