Sohbet Girişi

Teravih Namazı Kaç Rekat

Teravih Namazı Kaç Rekat

Ramazan ayında kılınan teravih namazı sadece bu aya has kılınan bir namazdır.  Dinlendirmek anlamına gelen teravih kelimesi, Müslümanların Ramazan ayı süresince kendilerini hem bedenen hem de ruhen dinlendirmeleri anlamına geliyor. On bir ayın sultanı olarak belirtilen Ramazan ayında tutulan oruçlarla bedenen, kılınan teravih namazı ile ise ruhen dinlendirmek anlamı ön plana çıkıyor.

Teravih namazı Mübarek Ramazan ayında cemaatin bir araya gelmesi toplu ibadet etmesi açısından da büyük önem taşıyor. Aynı zamanda teravih namazı öncesinde imam tarafından birlik ve beraberlik mesajlarının verilmesi cemaatin ilgisini çeken bir durum olarak görülüyor.

Teravih namazında her dört rekatta bir selam vererek kılmak caiz olarak biliniyor.

Ancak din bilginlerinin de belirttiği üzere her iki rekatta bir selam vererek kılmanın da daha faziletli olduğu söyleniyor. Teravih namazında her dört rekatın bitiminde bir süre oturup dinlenmenin de müstehap olduğu belirtiliyor.

Her dört rekatın sonunda yapılan bu dinlenmelerde la ilahe illallah diyerek salavat ile meşgul olunmasının daha uygun olacağı belirtiliyor. Birçok İslam bilginin teravih namazının kişilerin tek başına yerine getirebileceği bir namaz türü olarak belirtmesinin yanı sıra cemaat ile de kılınmasının uygun olacağı belirtiliyor.

Peygamberimiz sav ashabıyla beraber teravih namazı kıldığı ancak ashabının hevesini görünce farz olarak algılanır diye cemaatle kılmayı bırakarak teravih namazını yalnız kılmaya devam ettiği biliniyor. Bu nedenden dolayı teravih namazının farz değil tamamı sünnet olduğu kabul ediliyor. Teravih namazı ayetler ile sabit olmadığı için farz olarak kabul edilmiyor.

Teravih namazı peygamberimizin mübarek bir ay olan ramazan ayının şükür anlamında kıldığı bir sünnettir. Ramazan ayı Müslümanlar tarafından büyük öneme sahip olduğundan teravih namazına ramazan aylarında büyük bir rağbet söz konusu. Teravih namazı kılınırken okunan dualar diğer namazlar ile okunan dualar ile aynı olduğu biliniyor.

Teravih namazı yirmi  rekat ve sadece Ramazan ayına mahsus olarak kılınan bir namazdır. Ramazan aylarında yatsı namazından sonra kılınır. Teravih namazını diğer namazlardan ayıran en önemli ayrım teravih namazında diğer namazlardan farklı olarak her dört rekatta bir selam verilmesidir.

 

HaFiZ 76
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı