Sohbet Girişi

Teheccüd Namazı

Teheccüd Namazı

 

Teheccüd namazı bütün zikirleri kapsayan bir namazdır. Nafile namazların en önemlisidir. Peygamberimizin ve ashabının devamlı kıldıkları bir namazdır.

Her ne kadar biz namazı farz olanlardan ibaret görsek de  namaz güzelliklerini yakalamak isteyen için çokca fırsatlar veren bir namazdır. İnsan nefsini ezmek onu ezmek istiyorsa teheccüd kılmalıdır.  Çünkü gece uykudan kalkıp kılındığı için zaten namaz zor gelen nefse, bir de tatlı uykudan kalkmak ne kadar zordur.

Peki neden teheccüd Namazı var ?

Şöyle ki insan birine aşık oldu mu onu her fırsatta görmek her fırsatta güzel bir şeyler söylemek ve onla yalnız kalarak saatlerce o anları paylaşmak ister. İşte bizlerde birer kul olarak Allah cc aşık olduğu iddiasında insanlarız. Aşıklığın ölçüsü de  yukarıda sayılanlar olduğuna göre bizimde Allah cc ile yalnız kalmak, onunla saatlerce konuşmak ve onunla birlikte olmamız doğaldır. Zaten farz namazlar günlük meşgaleler içinde kendini namaza veremeden geçip gitmekte ve insanlar tat alamamaktadırlar.

Dilediğiniz kadar namazınızı dua ile uzatın.  Ezbere kılınan namaz çok az şey verebilir insana. Teheccüde kalkın ve alnınız secdeye vardığında Allah cc  kendi dilinizle dilediğiniz kadar dua edin. Çünkü Paygamberimizin söylediğine göre, teheccüd vakti Allah cc kullarına çok yaklaşır ve Benden bir şey dileyen kulum var mı diye sorar.

Kuran Teheccüd insana doğru söylemeyi öğretir diyor. Ayrıca teheccüd kılanın günlük namazları da lezzet veren bir hale gelmeye başlar. Peygamberimiz sav bir hadisi şeriflerin de şöyle buyurmuş :

Allah cc  o karı ve o kocaya rahmet etsin ki, o uyanır ve uyanamayan eşini kaldırmaya çalışır ve yine kalkamaz ise, eşinin yüzüne su serper ki  o uyanabilsin.

Teheccüd Namazına Kalkmanın yolları ise Şunlardır?

-Yatsı namazından sonra bir miktar zikredilmelidir.

-Yatsıyı kıldıktan sonra, uyumadan önce abdest tazelemelidir. Bu hem kalbe tesir eder ve hem de gece kalkmayı kolaylaştırır.

-İnsan teheccüde kalkacağım diye azimle karar verirse, o insanda nefsine galip gelir.

-Akşam yemeğini yatmadan saatlerce önce yemelidir. Mide dolu olunca nefis tembelleşir

 

HaFiZ 84
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı