Sohbet Girişi

Şeytanın Özellikleri

Şeytanın Özellikleri

Şeytan her insanın hayatı boyunca binlerce defa karşılaşacağı en büyük düşmanıdır. Düşmandır çünkü insan yüzünden Allah katındaki makamını kaybetmiştir. Yeryüzünde bulunmasının tek nedeni de insanları saptırmak için Allah’tan aldığı izindir. Kıyamete kadar, bu izin doğrultusunda olabildiği kadar çok insanı cehennem ateşine sürükleyecek bunu başarmak için her türlü yolu deneyecektir. Bu amaçla şeytan insanları her an gözler insanlara zarar verecek planlar yapar.

Çoğu insan şeytanın ne kadar büyük bir tehlike olduğunun farkında bile değillerdir. Şeytan bu insanların mantığına göre uzak hatta hayali bir varlıktır. Onlara göre yalnızca çok büyük kötülükleri yapan vahşi cani kimseler şeytana uyarlar. Kendilerini ve kendileri gibi normal insanları zaten temiz kalpli görürler.

Oysa bu gaflet insanın hayatı boyunca yapabileceği en büyük hatalardan birisidir. Çünkü şeytan iman eden küçük bir grup dışında insanların tamamina yakınını kendi kontrolü altına almıştır. Bu insanlar farkında olmadan en büyük düşmanları olan şeytanın istediği hayatı yaşar ve onun peşinden cehenneme giderler. Oysa insanların yapması gereken, şeytanı çok iyi tanımak ve onu düşman edinmektir. Allah cc Kuranı Kerimde Şöyle buyurmuştur.

Gerçek şu ki, şeytan sizin düşmanınızdır, öyleyse siz de onu düşman edinin (Fatır Suresi)

Şeytan insanları doğru yoldan alıkoyabilmek için öncelikle gerçekleri örter. Bunu en geçerli yolu sinsice yalan söyleyerek insanları kandırmaktır. Yalan yoluyla sahte ve boş vaadler vererek insanları kendi tarafına çekmeye çalışır. Daha iyi bir sosyal statü daha çok para daha çok cinsellik daha rahat bir hayat hatta ahirette daha üstün bir konum bile vaad eder.

Şeytanın insan üzerinde zorlayıcı bir gücü yoktur. O yalnızca insanları davet eder. Bu davete uyan insanın kendisidir. Yani insan bir vicdansızlık yaptığında, bunun sorumluluğunu şeytana yükleyip bırakamaz. Asıl kınaması gereken şeytana uyan nefsidir. Şeytan bu gerçeği ahirette kendisini suçlayanlar için şöyle bildirecektir.

Benim size karşı zorlayıcı bir gücüm yoktu, yalnızca sizi çağırdım, siz de bana icabet ettiniz. Öyleyse beni kınamayın, siz kendinizi kınayın (İbrahim Süresi)

Allah cümlemizi seytanin şerrinden ve vesveselerinden korusun inşallah.

 

HaFiZ 96
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı