Sohbet Girişi

Riya Nedir

Riya Nedir

Riya rüyetten geliyor. Yaptığı iyilikleri olabildiğince çok insanın görmesini istemek, gösteriş yapmak başkaları beğensinler diye bir takım yapmacık hareketlerde bulunmaktır.

Bir asır sonra gelecek olan insanları düşünelim. Henüz yokluk karanlıklarında bulunan, kim olduklarını bilmediğimiz bu dünya misafirleri, kader ile tayin edilen vakitleri geldiğinde bir ilahi lütuf olarak hayat nimetine kavuşacaklar ve yer küresine ayak basacaklar. Yolculuklarının ilk durağı olan ana rahminde dokuz ay terbiye görecek ve bu kainattaki sonsuz nimet ve ihsanlardan en güzel şekilde istifade etmeleri için nelere muhtaçlarsa onlarla donatılacaklar. Derken yeryüzüne annelerinin kucağında ayak basacak, o şefkatli sineden akıtılan latif sütü kana kana içecekler.

Ve bunlardan büyük bir kısmı kalabalıklara kapılıp kendilerini unutacaklar, kul olduklarını misafir olduklarını hatırlamayacaklar bile.  Ve başka rahimlerde beslenmiş ve kendileri gibi aciz, kendileri kadar fani olan diğer insanların sevgisini kazanmaya can atacaklar.

Toplumun esiri olacak onların ayıplamasını günahtan önde tutacak, onların beğenmesini rızaya tercih edecekler.

Yolculuğun kabirden sonraki hayatı düşünmeyecekler bile. Herkesin kendi derdini tek olarak çektiği kabir alemini, kimsenin kimseye dönüp bakamayacağı mahşer meydanını ve Allah’ın izni olmadan kimsenin şefaat edemeyeceği hesap gününü hatırlamayacaklar bile. Bütün bu olanlar desinler ve ya demesinler in beş para etmediğini akıllarına getirmeyecek, his dünyalarından uzak tutacaklar.

İşte kendini unutan ve ebediyet yurdunun azap diyarına doğru adeta koşar adımlarla giden bu kalabalıkların karşısına peygamberler çıkıyorlar, alimler arifler çıkıyorlar ve onlara yanlış yolda olduklarını bütün gayret ve himmetleriyle anlatıyor ve onları hidayete doğru yönlendirmeye çalışıyorlar.

Kur’an-ı Kerim de, kavimlerine tebliğ görevi yapan peygamberlerin dilinden dökülen şu hikmetli cümleye birkaç kez yer verilir.

Benim ecrim sadece Allah’a aittir

Yani, ben sizleri hidayete davet ederken Allah’ın rızasını gözetiyorum ve ücretimi ancak ondan bekliyorum.

Toplum hayatı sürecek bir istidat üzere yaratılan insanların imanlı ve temiz bir toplum meydana getirmeleri ve bu temiz toplumun temiz insanlarının birbirini sevmeleri ne kadar güzeldir.

HaFiZ 76
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı