Sohbet Girişi

Regaip Kandili

Regaip Kandili

Recep ayının ilk cuma gecesine Regaip denir. Allah cc bu gece de müminlere ihsanlar ikramlar yapar. Bu geceye hürmet edenleri affeder. Regaip gecesinde yapılan dua kabul olur. Namaz oruç sadaka gibi ibadetlere sayısız sevaplar verilir.

Regaip arapça bir kelimedir ve regabe kelimesinden gelmiştir. Regabe kelime olarak istemek arzulamak onun için çaba sarf etmek demektir. Regaip gecesini ibadetle geçirmeli kaza namazları olan hiç değilse bu günde kaza namazı kılsın. Kazası olmayan da nafile namaz kılmalıdır. Kuran-ı kerim okur tesbih çeker tövbe istiğfar eder. Recep ayında oruç tutmak çok faziletlidir.

Peygamberimizin ramazan ayından sonra en çok oruç tuttuğu ay Recep ayıdır. Recep ayında oruç tutmanın muazzam muhteşem sevapları vardır.

Din alimleri kitapların da yazmışlar ki Recep ayı ekim ekme ziraat ayıdır. Sevaplı işler oruç tutmak tövbe etmek gibi güzel şeyler yapılır. Şaban ayı ise bakım ayı olarak adlandırılmış. Ramazan ayı ise biçim ayı olarak adlandırılır. Yani mahsulün alındığı ay denilmiştir. Demek oluyor ki Recep ayı Bizleri Ramazan ayına hazırlayan bir mevsimin ilk ayı gibi olmuştur.

Peygamberimiz bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmuşlar:

Allah’ım Recep ve Şaban’ı hakkımızda hayırlı kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır.

Allah’ım, aziz milletimiz ve bütün Müslüman kardeşlerimiz için recep ve şaban ayını mübarek kıl ve ramazan ayına hayırla kavuşmayı bizlere nasip eyle. Amin

HaFiZ 68
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı