Sohbet Girişi

Ramazan Ayının Önemi

Ramazan Ayının Önemi

Ramazan ayını önemli yapan unsurlar Şunlardır.

-Ramazan Ayı

-Kadir Gecesi

-Oruç

Ramazan ayı ay takvimine göre dokuzuncu aydır. Ramazan ayının dinimiz de büyük bir önemi ve diğer aylar arasında seçkin bir yeri vardır. Çünkü kutsal kitabımız Kur’an  bu ayda indirilmeye başlanmıştır. Kur’an bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen Kadir Gecesi yine bu ay içinde kutlanır. Ayrıca İslam’ın temel ibadetlerinden olan oruç da bu ayda tutulur. Bu nedenle Ramazan ayı Müslümanlar için en kutsal aydır ve ona 11 ayın sultanı denmiştir.

Ramazan ayını değerli kılan  kılan nedenlerden birisi, Kutsal kitabımız olan Kuran‘ın bu ayda indirilmiş olmasıdır. Yüce Allah Kuran da

-Ramazan ayı insanları Kurtuluşa götüren doğruyu yanlıştan ayıran Kuran’ın indiği aydır. (Bakara Suresi)

Kur’an Allah tarafından insanlara öğüt vermek ve yol göstermek için gönderilmiştir. Bu nedenle Kur’an  insan için hayati değer taşır. Kur’an  okumak bir ibadettir. Peygamberimiz sav bildirdiği görev ve sorumluluklarımızı sıkça hatırlamamız için Kur’anı çok okumayı teşvik etmiştir.

Müslümanlar Ramazan ayında Kuranı okumaya daha çok özen gösterirler.  Bunun için evlerde veya  camilerde  bir araya gelerek, her gün Kur’an’dan yirmi sayfa okurlar. Ramazan ayının sonuna gelindiğin de ise Kuranı baştan sona bir kez okumuş olurlar. Buna hatim denir.

Ramazan ayını  önemli kılan etkenlerden biri de, dinimizin temel ibadetlerinden olan orucun bu ay içinde tutulmasıdır. Allah cc Kuranı Kerimde Şöyle buyurmuş:

-Kim Ramazana ulaşırsa oruç tutsun. (Bakara Suresi)

Ramazan ayı ibadet ve oruç ayıdır. Allah’ın rahmet ve bağış kapılarının açıldığı aydır. Peygamberimiz sav ramazan ayında içtenlikle yapılan dua, ibadet ve iyiliklerin Allah katında değerli olacağını bildirmiştir.

 

HaFiZ 82
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı