Sohbet Girişi

Peygamberimiz ve Aile Hayatı

Peygamberimiz ve Aile Hayatı

Hayatın her aşamasın da bizlere örnek olan peygamberimiz aile hayatında da bizlere en güzel örnek kuşkusuz en iyi yol göstericidir.  Peygamberimiz için aile toplumun temelini oluşturur. Aile kavramı aile olabilmek sağlıklı bir nesil için vazgeçilmezdir. Onun hayatından örneklerle aileye ne kadar önem verdiğini göreceğiz.

Peygamberimiz hayatını sağlam temeller üzerine kurmuştur.  Efendimiz yaşamını ve ailesini sağlam temeller üzerine kurarken belli başlı şeylere özen göstermiş ve mutlu bir aile hayatının oluşmasını sağlamıştır.

Bir ailenin sağlam mutlu bir arada olabilmesi için gerek anne babalara gerek çocuklara bazı görev ve sorumluluklar düşer. Öncelikle ailede hoşgörü, müsamaha olması lazım. Aile fertleri hatalar yapabilir. Bu hatalara hemen hiddetle, kavgayla çözüm bulmak yerine karşısındakine karşı her zaman anlayışlı olunmalıdır.

Bir ailenin aile olabilmesi,  mutlak bir sadakatle bağlıdır. Doğruluk üzerine inşa edilen aile uzun ömürlü ve sağlıklı olur. Güvensizliğin, sadakatsizliğin olduğu yerde asla aileden söz edilemez. Peygamberimizin eşleri onun sadakatinden bir an olsun dahi şüphe duymamışlardır. İyi bir ailede çocuklara karşı tutumumuz her zaman iyi olmalıdır. Onlara değer vermeli ve sevmeliyiz.  Çocukların bizleri sevmesi, bağlanması için onlarla bol bol vakit geçirmeliyiz. Peygamberimiz çocuklarının ilk öğretmeniydi.  Her yer onun için eğitim alanıydı. Çocukları ayrı bir severdi.

Peygamber efendimiz aile hayatında hep kararında yaşamasını bilmiştir. Aşırılıktan uzak duran efendimiz ne müsrif ne zengindi, ne baskıcı ne gevşekti herkesin ihtiyacını kararınca karşılardı.

İyi bir aileye sahip olmak istiyorsak bizlerde peygamberimizin aile hayatını örnek almalıyız.. Peygamberimiz bir hadisinde şöyle buyurmuştur :

Mümin bir kimse, eşine karşı nefret beslemesin. Çünkü onun bazı huylarından hoşlanmasa da hoşlandığı başka huyları mutlaka vardır. (Müslim)

HaFiZ 88
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı