Sohbet Girişi

Peygamber Sevgisi

Peygamber Sevgisi

Peygamber sevgisi konusu ayet ve hadislerden yararlanılarak genişçe anlatılmıştır. Bu bağlamda peygamberimizin alemlere rahmet olarak gönderilmesi, üstün insani niteliklere sahip olması, güzel ahlakı ve ümmetine olan düşkünlüğü anlatılır.

Daha sonra peygamber sevgisinin ancak Onun davetine icabet etmek sünnetini yerine getirmek sevdiklerini sevmek sevmediklerini sevmemek ve ahlakını örnek almak suretiyle mümkün olacağı vurgulanır. Son bölümde kültürümüzde ve edebiyatımızda peygamber sevgisi konusu üzerinde durulur ve genel bir değerlendirme yapılarak vaaza son verilir. Biz de Kısaca şöyle anlatmaya çalışalım.

Hz. Peygambere inanmak ve onu sevmek imanın temel şartlarından birisidir. Çünkü Allah Onu bizzat kendisi seçmiş ve terbiye etmiştir. Kuranda ki ifadeleri ile  en üstün ahlak sahibidir. Etrafına ışık saçan yüce bir kandildir. Kendisine tabi olanları daima en doğruya götürür. Bütün insanlar için rahmet olarak gönderilmiştir. Bu sebeple O bütün bir beşer ve özellikle Allah’a ve ahiret gününe inananlar için en mükemmel bir örnektir.

Hz Peygamberin hayatı incelendiğin de görülecektir ki O Allah’a gönülden bağlanmanın Onun emirlerini aşk ile yaşamanın, insanların ızdırabına ortak olmanın onlara sırf Allah rızası için yardım etmeyi bir vicdan zevki haline getirmenin, yine onlara sırf insan oldukları için sevgi ve saygı duymanın, intikama muktedir iken affetmenin en güzel örneklerini vermiştir.

Zulme ve kötülüğe karşı durmanın doğruluk ve adalet ölçülerinden asla ayrılmanın en canlı örnekleri onun hayatındadır. Sabrın merhametin, alçak gönüllülüğün aile reisliğinde anlayışın, idarecilikte sorumluluk duygusunun askerlikte ileri görüşlülüğün çocuklar, yetimler ve güçsüzlerle ilgilenmenin en eşsiz örnekleri onun hayatındadır.

O halde gerçek bir mü’min kendisine örnek edineceği bu ideal insanı Allah’tan sonra kendi canından malından her şeyden herkesten daha çok sever ve O’nu kendisine rehber edinir. Çünkü mü’min, Hz. Peygamber’e O’nu sevmek ve O’na itaat etmek için inanmıştır. O’nu gereği gibi sevmez ve emirlerini yerine getirmezse O’na olan imanı elbette anlamsız kalacaktır.

Allah cc Kuranı Kerimde Şöyle buyuruyor :

-De ki: Eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Çünkü Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir (Nur Suresi)

Hz. Peygambere iman etmek farzdır. Bundan dolayı her müslümanın O’nun Allah tarafından gönderilmiş bir elçi olduğuna şehadet etmesi O’nun Rabbinden getirdiği her şeyi tasdik etmesi ve O’ndan gelen bütün sözleri ve fiilleri kabul ederek O’nu hayatında kendisine örnek alması gerekir.

 

HaFiZ 75
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı