Sohbet Girişi

Orucu Bozan Şeyler

Orucu Bozan Şeyler

Orucun temel unsuru, yeme içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak, nefsi bunlardan mahrum bırakmak olduğu için oruçlu iken bu ve bunun gibi davranışlar orucu bozar.

Sigara nargile gibi keyif veren tütünlü maddeler de orucu bozar. Her ne sebep olursa olsun ağızdan alınan her türlü ilaç da orucu bozar.

-Unutarak yemek içmek orucu bozmaz. Hz Muhammed sav Bir kimse oruçlu olduğunu yer içerse orucunu tamamlasın bozmasın Çünkü onu Allah yedirip içirmiştir buyurmuştur.

Unutarak yiyip içen kimse oruçlu olduğunu hatırlarsa hemen ağzındakileri çıkarıp ağzını yıkamalı ve orucuna devam etmeli. Oruçlu olduğu hatırlandıktan sonra mideye bir şey inerse, oruç bozulur.

-Ağız ve burundan mideye ulaşan her şeyde orucu bozar. Bu nedenle ağız kokusunu önlemek için ve ya diş ağrısını geçirmek için kullanılan sprey tarzı şeylerde orucu bozar.

Tedavisi devam eden hastalar sağlıklarına kavuşup tedavileri sona erinceye kadar oruçlarını erteleyebilirler. Ramazan ayında herkesle birlikte oruca devam etmeyi arzu ediyorlar ve oruç tutmalarına da başka bir engel bulunmuyorsa iğnelerini iftardan sonra yaptırmaları yerinde olur.

-Boğaza su kaçırmadan ağzı su ile çalkalamak orucu bozmadığı gibi diş fırçalamakla da oruç bozulmaz. Bununla birlikte  diş macununun, misvak parçalarının veya suyun boğaza kaçması halinde oruç bozulur.

Bizler islamchat.net ailesi olarak içinde bulunduğumuz üç ayları en güzel bir şekilde geçirip Ramazan ayına hayırlı sağlıklı bir şekilde kavuşmanızı arzu ediyoruz.

Allah cc şimdiden tutmuş ve tutacak olduğumuz oruçları ibadetlerimiz kabul etsin. Amin

 

HaFiZ 64
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı