Sohbet Girişi

Ölüm Ve Sonrası

Ölüm Ve Sonrası

 

      Ölüm canlı bir varlığın hayati yetilerini kaybetmesi, ömrünü tamamlamasıdır. Her canlı, önceden belirlenmiş bir süre yaşar ve sonra ölür. Dünyada her şey yalan olsa gerçek olan tek şey vardır o da ölümdür. Her canlı ölümü mutlaka tadacaktır.

Ölümden kaçış yoktur. Ölümsüzlük yalnızca Allah’a mahsustur. Bu dünya da bütün bitkilere ve hayvanlara ömür biçilmiştir. Bu ömür tamamlandığında ölüm gelir ve geriye sadece odun parçaları veya et yığını kalır. Hatta ölüm sadece canlılar için değil cansız varlıklar için de vardır. Kainatta gördüğümüz her şeyin bir başlangıcı olduğu gibi bir sonu da vardır. Başlangıcı ve sonu olmayan yalnız Allah’tır. Bizler ise Allah’tan geldik yine Allah’a döneceğiz.

    Ölüm hepimizin kapısını bir gün çalacaktır. Bu yüzden her an ölüme hazırlıklı olmalıyız. Ölüme hazır olmak demek ise geride güzel şeyler bırakmaktır. Kısacık ömrümüze güzel şeyler sığdırmalıyız. İşte, o zaman ölümün bile bir anlamı olacaktır.

Yeryüzündeki bütün canlılar doğar, yaşar ve ölür. Hayat, bu üç kavram arasındadır. Aslında insanlar ölmek için doğarlar. Doğdukları an ölüme bir an daha yaklaşmış olurlar. Önce bir çocukluk dönemi geçirir sonra da gençlik evresine geçerler. Daha sonra yaşlılık başlar. İlk beyaz saçlar ilk kırışıklıklar görüldüğünde insan kendini ölüme biraz daha yakın hisseder. Zira herkes bilir ki bu dünyada kimse kalıcı değildir.

Bu yaşam mutlak bir gün son bulacaktır. Ölüm korkulacak bir durum değildir. Ölüm inananlar için bir son değil yeni bir başlangıçtır.  Evet, bu dünyada geçici bir hayat süreriz ancak asıl hayat öteki dünyadadır. Bu dünyada yaptıklarımızla değerlendirilip diğer dünyada nasıl bir hayat yaşayacağımız belirlenir. Bu nedenle öteki aleme inanıp da hayatını dosdoğru yaşayanlar ölümden çekinmezler zira bilirler ki asıl güzel hayat diğer taraftadır. Asıl hayat cennettedir.  Bununla beraber, ahiret inancı olmayanlar veya hayatını yanlışlarla ve günahlarla dolduranlar ölümden daha fazla korkarlar.

Kim neye inanmak isterse, hayatını nasıl yaşamak isterse istesin bir gerçek vardır ki o da bir gün ecel şerbetini mutlaka içeceğimiz, yani öleceğimizdir. Dünyada dikili ağacı olanlar ölümden korkmamalıdır. Bu dünyadaki amacımız, ardımızda güzel ve faydalı şeyler bırakmaktır. Madem hiç kimse ölümsüz değil madem bu hayat bir gün son bulacak o zaman o hayatı en güzel en iyi bir şekilde yaşamalıyız.

 

HaFiZ 70
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı