Sohbet Girişi

Ölüm Ve Sonrası

Ölüm Ve Sonrası

Ölüm gerçek olduğu kadar da doğaldır. Bu alemde yaşayanların fani ve ölümlü olmaları zorunlu ölümsüz olmaları ise imkansızdır. Ölümün karşıtı doğum. Her doğan mutlaka ölür. Doğmak kadar ölmek de mukadder.
Ölümün karşıtı olan diğer bir kavram da hayat yaşam. Hayat gibi memat ölüm de yararlı gerekli ve zorunlu. Buna rağmen doğum olayına sevinen insan ölüm olayına üzülür. Aradaki fark bundan ibaret.

Hayat olmayan yeryüzü ne kadar anlamsız ise ölüm olmayan yeryüzü de o kadar anlamsız. Aslında hayata anlam kazandıran ve onu sevimli kılan da ölüm. Şu halde hayat kadar memat da ilahi bir nimet ve büyük bir lütuf. Ölüm mümin için ilahi bir armağan. İnsanlık her yerde ve her zaman acı bir gerçek olan ölüm olayını anlamayı ve mahiyetini kavramaya çalışmış, bununla ilgili bir takım yorumlar yapmış görüşler ileri sürmüş, ölümle ilgili inançlara sahip olmuş.

Ölümden sonra hayatın olmadığına inananlar için ölüm bir felakettir en büyük afettir. Onun için de çok acıdır. Hatta ahirete inanmayanlar için sadece ölüm değil, dünya hayatı da acıdır, anlamsızdır. Çünkü dünya hayatını anlamlı kılan ahiret inancıdır. Bundan dolayı da inançsız kişiler genellikle karamsardır, aralarında intihar olaylarına da sıkça rastlanır.

Ölüm acısını tatmayan kimseler onu başka acılarla kıyaslayarak yahut başkasının ölüm anında çektiklerini görerek bunu idrak etmeye çalışır. Muhakkak ki ruhsuz olan bir aza acı duymaz. Acıyı ve sancıyı duyanda çeken de sadece ruhtur. Can çıkması bedeni değil doğrudan doğruya ruhu ilgilendiren bir acıdır ve bu acı ruhun bütün parçalarına sirayet eder. Ruh bedenin her tarafını kapsamıştır.

Ölüm anında dehşetten dolayı aklı karışır dili tutulur azaları dermandan düşer. Bu yüzden inlemeyi yardım dilemeyi çok istediği halde bunu yapması imkansızdır. Eğer biraz dermanı varsa oda canı çıkarken göğüs ve boğazında hırıltıya benzer sesler çıkarır. Rengi asıl yaratıldığı torağın rengine dönüşür. Göz kapakları açık olduğu halde tavana dikilir. Dudaklar sarkar ve dil içeri çekilir.

Can boğaza dayandığı zaman işte o zaman kul bütün dünyalıktan gözünü çeker kimseye bakmaz olur. Artık tövbe kapısı da kapanmıştır. O anda sadece kendisiyle sadece hasret ve pişmanlık kalır.

 

HaFiZ 99
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı