Sohbet Girişi

Nefis ile Mücadele

Nefis ile Mücadele

Günümüzde dinler arasında savaş gerçekleşmiyor. Zira Haçlılar bugün metot değiştirdiler. Artık vekalet harpleriyle daha ziyade Müslümanı Müslümana kırdırmayı tercih ediyorlar. İslam beldelerine fitne ve fesat tohumları ekerek askeri müdahale ve işgallerine zemin hazırlıyorlar. Müslüman ülkelerin başına çeşitli darbeler ve siyasi entrikalarla kendilerine biat etmiş zorba diktatörleri musallat ediyorlar. Dünyanın en büyük silah tüccarları da güya savaşa karşı olduklarını söyleyen aynı din düşmanlarıdır.

İnsanın nefsini temizlemeye çalışması nefsin arzularına karşı kendini tutma hususunda sabretmesi ve kendini buna zorlaması sonunda faydası kendisine ait olan bir vazifedir. Ruh ve nefis iki ordu gibidir devamlı harp halindedirler. Hangi taraf ne kadar alırsa orası onundur. Hepsini alırsa işgal eder, diğerini esir alır. Peygamberimiz bir hadisi şeriflerinde şöyle buyurmuşlar :

En şiddetli düşmanın iki yanın arasındaki nefsindir. (Buhari)

Nefsin tabiatında şehvete günaha ve kötülüğe meyil vardır. Gücünü hep o yönde kullanır. İşte bu nefistir. Nefis yedi başlı bir ejderdir. Haset, riya, kin, kibir, şehvet, gadap, yalancılık gibi hayvanî sıfatlardan hangi sıfatta kişiyi yakalarsa onu alır cehennemin ortasına kadar götürür. Eğer dizginlenmezse Allah-u Teâlâ’nın koyduğu hudutları aşar gayesine ulaşır.

Hakiki iman sahibi olabilmek için nefis ile mücadele etmek gerekir. Allah cc Kuranı Kerimde şöyle buyurmuş :

O gün her nefis iyilik ve kötülük olarak ne işlemişse önünde hazır bulur.(Al-i imran Suresi)

Nefsin tabiatında şehvete, günaha ve kötülüğe meyil vardır. Gücünü hep o yönde kullanır. Onun özelliği böyle olduğu için insanoğlu sırf kendi nefsine kalırsa her türlü fenalığa sürüklenir.

Nefis her iyiliğe engel olmak isteyen her kötülüğün kapısını açan arkadaştır. Kişinin bu dünyada da arkadaşıdır, kabirde de arkadaşıdır, mahşerde de arkadaşıdır, cennette ve cehennemde de arkadaşıdır.

Size düşen kendinizi düzeltmektir ve nefsinizi ıslah etme yükümlülüğünüzü yerine getirmektir. İsyanlara dalmaktan ısrarla günah işlemekten korunun. Nefislerinizi ıslah yolundan ayrılmayın.

Nefsini günahlardan temizleyip takva ile terbiye etmek suretiyle feyzlendiren kimseler kurtuluşa ereceklerdir.

HaFiZ 74
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı