Sohbet Girişi

Neden İnfak Etmeliyiz

Neden İnfak Etmeliyiz

Mallarınız da çocuklarınız da birer imtihan vesilesidir.  Allah katında ise pek büyük bir mükafat vardır. O halde gücünüz yettiği kadar Allah’ın emir ve yasaklarına karşı gelmekten sakının. Kulak verin itaat edin kendinize hayr olmak üzere iyiliğiniz için bağışta bulunun.  Kim nefsinin cimrilik tutkusundan korunursa, işte onlar kurtuluşa erenlerin ta kendileridir.

Bu iki ayette müminlere hitaben eş ve evlatlardan düşman olanların çıkabileceğini ve dikkatli olunması gerektiğini bildiren ayetten sonra gelmekte ve uyarıyı Mallarınız da çocuklarınız da birer imtihan vesilesidir diye pekiştirmektedir.

Bu sebeple de evladu iyal kaygısıyla hayır hasenat yapmamak gibi çok sakıncalı bir davranışın benimsenmemesi hatırlatılmakta ve asıl büyük mükafatın Allah katında olduğunun unutulmaması istenmektedir.

Bu çizgi de hayatı değerlendirmek için yapılması gereken şu ayetler de belirtilmektedir.

-Gücünüz yettiğince Allah’ın emir ve yasaklarına karşı gelmekten sakının

-Kulak verin, dinleyin.

-İtaat Edin

-Kendi adınıza hayr olmak üzere infak edin.

Bu sayılan görevlerin tamamı, yerine getiren kimseler için birer iyilik ve hayır anlamı taşıdığı ve yapılan her hayrın yapanın lehine olduğu halde ayrıca kendi adınıza hayr olmak üzere infak edin buyrulmuş olması  eldeki imkanları cimrilik duygusuna kapılmadan toplum yararına harcamanın hayr olgusu açısından önemini ve dolayısıyla hangi gerekçe ile olursa olsun cimriliğin de zarar ve tehlikesini göstermektedir

Allah cc Kuranı Kerim de şöyle buyurmaktadır.

Allah’ın kendilerine ihsan ettiği nimetlerde cimrilik edenler, bunun kendileri hakkında hayırlı olduğunu sanmasınlar. Aksine bu onlar için çok kötüdür. Çünkü o cimrilik ettikleri şeyler kıyamet gününde boyunlarına dolanacaktır. Kaldı ki göklerin ve yerin mirası Allah’ındır. Allah yaptığınız her şeyi çok iyi bilmektedir.

Bu ayetten bir şeyin hayr ve hayırlı olması için ahirette sorumluluk doğurmaması gerektiği de anlaşılmış olmaktadır. Bu nokta hayr kavramının kapsam ve tanımında fevkalade önemli bir boyut olarak dikkat çekmektedir.

O halde infak konusunda insanı en çok etkileyebilecek olan nefsin ve cimrilik tutkusuna yenik düşmeden kendi hayrına infakta bulunmak ve bilinçli bir müslüman olmanın sonucu olarak başlı başına bir hayrıdır.

 

HaFiZ 81
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı