Sohbet Girişi

Nasr Suresi Ve Anlamı

Nasr Suresi Ve Anlamı

Medine Dönemin de nazil olmuştur. 3 ayettir.

Kuranda ki sıralaması 110.sure iniş sırasına göre 114.suredir. Medine dönemin de tövbe suresinden sonra nazil olduğu ve tam sure olarak Kur’an’ın en son inen suresi olduğu kabul edilmektedir.

Sure Allah’ın Hz Muhammed’e nasip ettiği zafer fetih ve fetih sonrası insanların grup grup İslam’a girmelerinden bahsetmektedir.

Surede Hz Muhammed’in  şahsında genel olarak müminlere hitap edilerek Allah cc kendilerine bir nimet ve yardım lütfettiğinde O’na hamd ve şükretmeleri gerektiği ifade edilmektedir. Müminler mekke dönemin de fakir ve güçsüzdü. Müşriklerin kendilerine yaptıkları zulme karşılık verecek durumda değillerdi. İnsanlığı kurtuluşa çağıran Hz. Peygamber, çağrısına olumlu cevap alamadığı için üzülüyor, hatta kendi kavmi tarafından din konularında yalan söylemekle suçlanıyordu.

Hz Muhammed’in günahtan korunduğu  bilinmektedir. Buna rağmen ona Allah’tan af dilemesi emredildiğine göre bunun manası ya ümmeti için, onların adına af dilemesi veya günahtan uzak dursa bile Allah’tan af dilemek kullukta kemalin gereği olduğu için Allah’ın lütüf ve inayetine her zaman muhtaç olduğunu dile getirmesi, her şeye rağmen ibadetlerini mükemmel görmeyip bu sebeple O’ndan af dilemesidir. Bu sure indikten sonra Hz. Peygamber’in, Allah’ım Sana hamd eder ve seni noksan sıfatlardan tenzih ederim. Beni bağışla, çünkü sen tövbeleri kabul edensin anlamındaki duayı sık sık tekrarladığı rivayet edilmektedir .

Sahabelerin bazıları bu ayetlerden Hz Muhammedin  görevinin tamamlandığı ve artık vefatının yakın olduğu sonucunu çıkarmışlardır. Nitekim bu ayetler indikten sonra Hz Muhammed’in seksen gün gibi kısa bir süre yaşadığı rivayet edilmektedir..

HaFiZ 108
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı