Sohbet Girişi

Nasıl Yaşarsanız Öyle Ölürsünüz

Nasıl Yaşarsanız Öyle Ölürsünüz

Günlük olaylar inanmış insanda çok büyük etki yapmaz. Çünkü o hayatının hedefi bilmiyor bu olayları. Onun hayatının bir hedefi gayesi, ömrünün bir maksadı söz konusudur. O bu hedefi düşünür bu gayeyi hatırlar bu maksada göre yorumlar her olayı.

Onun esas meselesi gayesine uyan bir dini hayat içinde olup olmadığı meselesidir. Bu yüzden kendi hayatını tanzim onu büyük çapta ilgilendirir. Onunla memnun onun sapmasıyla üzüntülü olur.

Aslında dikkat edilirse görülür ki inanmış insanlar suni olayların etkisinden en çabuk kurtulan insanlardır. Hatta denebilir ki insan inancında ne kadar derinleşirse suni olaylardan da o nispette uzak kalır etkisine girmez stresine maruz kalmaz.

Çünkü hangi olay olursa olsun onun istikbalindeki ebedi hayatıyla mukayese edilecek ehemmiyette değildir. Onların hepsi de gelip geçer  ancak ebedi hayatına ait konular gelip geçmez. Öyle ise esas mesele ebedi hayatını burada kazanıp kaybetme meselesidir.

Pişmanlık duyanlar geri dönmek ister, yaptıklarından söylediklerinden, yaydıklarından dönüş yapar, vazgeçip tövbe ederler. Ancak bu tövbenin onlara bir faydası olmaz. Çünkü bu tövbe bu dönüş akıbeti müşahede ettikten sonraki mecburi dönüştür.

İman ve tövbe bu kadar geciktirilmemeli koskoca bir hayatı isyan ve inkar içinde tüketip de akıbetlerini gördükten sonra tövbe eder duruma düşmemelidir. Zira varacağı yeri keşfettikten sonraki tövbe ve iman kurtarıcı olmaz.

Peygamberimiz bir hadisi şeriflerinde şöyle buyuruyor :

Bir ömrü nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz. Nasıl ölürseniz öyle de dirilirsiniz

Öyle ise imanla yaşayın ki imanla ölesiniz. İmanla ölün ki imanla dirilesiniz. Mahşerde de imanlılara verilecek mükafatlara layık olasınız.

İşte imanlı insanın hayatta en mühim meselesi bu.

İmanla yaşamak, imanla ölmek

HaFiZ 122
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı