Sohbet Girişi

Musibetlere Bakış Açımız

Musibetlere Bakış Açımız

Şimdi başımıza gelecek musibetin musibet mi lütuf mu olduğunu nereden bileceğiz ?

Belki ucu ucuna bilebiliriz. Belki araba tam bize çarpacakken, o anda ölmekten kurtulmuşuzdur. Allah korumuştur. Ama çoğu zaman musibetten kurtulduğumuzu fark etmeyebiliriz. Hadi onu fark ettin. Peki günahımızın silindiğini nasıl bilebiliriz. Onu Bilemeyiz.

Adam elini açıyor kırk yıl diyor ki Allah’ım bana bunu ver şunu ver. Sonra benim duam kabul olmadı diyor.  Allah duasını kabul etmemiş belki ama başına gelecek olan bir sürü beladan önlemiş olabilir.

Başına gelecek musibetlerden kurtarmış belki, bunu bilmeden benim dua m kabul olmuyor demek Allah’ı incitebilir. Demek ki kabul edilmeyen bir dua yok. Günah işlemek için yapılan ve akrabalık bağlarını kesmek için yapılan dualar hariç.

Kabul edilmeyen dua yok hatta düşünün adam elini açıyor bir şey istiyor istediği şeye ne kadar sahip olacak en fazla yetmiş sene diyelim, ahirette ALLAH şu fani dünyada otuz sene bir şey istedin diye Baki alemde senin yüzünü ak edecek. Dua etmek Musibetlerden koruyor senin günahlarını siliyor.

Sen şu fani Dünya da zevki ve sefası geçici alem için bir duam kabul olmadı diye mahzun oluyorsun hüzne kapılıyorsun. Vermeyişi ile bize lütuf eden bir Rabbimiz var. Verdiğinde şükrediyorsak vermediğine bin defa hamd etmemiz lazım. İşte o zaman kahrın da hoş lütfunda hoş kavramının ne olduğuna dair hafif bir pırıltı ışık yansıması bir fark ediş gerçekleşiyor.

Mesela şöyle bir örnek verelim.

-Bir terziye gittiğinizi farz edin, Alıyor kumaşı ilk başta parçalıyor gibi görünse de sonucunda muhteşem bir elbise çıkıyor. Anne babanın evladına sevgisi merhameti gibi düşünün.

Allah’ın bu manada Merhameti, Rahmeti, annenin babanın evladına duyduğu merhametle kıyaslanmayacak kadar büyük ve yücedir.

 

HaFiZ 81
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı