Sohbet Girişi

Muharrem Ayı

Muharrem Ayı

Muharrem Ayı Allah’ın hürmete layik olarak  yarattığı dört aydan bir tanesidir. Bu ayın hürmetine uygun davranışlardan bir tanesi de oruç tutmak. Çünkü oruç, insanın kendine gelmesini sağlayan önemli ibadetlerden bir tanesi. Bu tür mevsimlerde oruç tutmak insanın ihtiyacını arttırdığı için ihtiyaç da Allah’a yakınlığını arttırmaktadır.

Muharrem ayının 10’unda Nuh as gemisi tufan bitince karaya iniyor. O gün Cenabı Allah, Musa as Firavun’un şerrinden koruyor. O gün birçok peygamberin nail olduğu nimetler söz konusu. Bunların bir şükranesi olarak oruç tutuyoruz.

Rivayetlerde anlatıldığına göre Nuh as o gün gemide yiyecek olarak ne varsa hepsini bir araya getirmiş karıştırmış ondan bir aş yapmış. O aşa da aşure yemeği denilmiş. O gün böylece iftar yemeği yenilmiş.

Bu tür adet ve geleneklere dini bir kisve yüklemediğimiz sürece sıkıntı yoktur.  Ama bu sünnettir müstehabtır vaciptir dersek bu ciddi bir bidat anlamına gelir ki Allah korusun bundan kaçınmamız gerekir.

Muharrem ayının İslam tarihinde belli başlı üç önemli özelliği vardır.

1-Oruç

2-Hicri takvimin başlangıcı

3-Hz Hüseyin ve evlatlarının kerbelada öldürülmesi

Muharrem ayında tutulan oruç tarihi seyri yönüyle de bir özellik taşıyor. Peygamberimiz Medine’ye hicret ettikten sonra Medine’de yaşayan Yahudilerin oruçlu olduğunu öğrendi.

Muharrem ayında birçok tarihi ve İslami olay meydana gelmiştir. Muharrem ayının onuncu günü olan Aşure Günün de on peygamberin çeşitli sıkıntılardan kurtulduğu gün olarak da bilinir. Aşure Günü  çeşitli ikramlarla ve aşure yemeği ya da tatlısı olarak da bilinen yemekle kutlanmaktadır.

Aşureyi yapabilmekten çok, paylaşmak, yardımlaşmak daha önemlidir. Bu nedenle aşure dağıtılır. Akrabalara komşulara yakınlara eşe dosta ikram edilir. Aşurenin bu nedenle sosyolojik ve psikolojik bir önemi vardır.

 

HaFiZ 77
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı