Sohbet Girişi

Müflis Nedir Kimlere Denir

Müflis Nedir Kimlere Denir

Peygamberimiz sav bu konu hakkında şöyle buyurmuş:

-Şüphesiz ki ümmetin müflisi kıyamet günü namaz oruç ve zekat sebebiyle gelip fakat şuna sövüp, buna zina iftirası yapıp ,şunun malını yiyip bunun kanını döküp bu sebeple iyiliklerin sevabı şuna buna verilen ve üzerinde ki kul hakları bitmeden sevapları biterse hak sahiplerinin günahları kendisine yükletip daha sonra da cehenneme atılan kimselerdir.

İnsanlar arasında müflis parası ve malı bulunmayan veya pek az olan kimse diye bilinirse de Peygamber Efendimiz sav hakiki müflisin bunlar olmadığını açıklamıştır. Çünkü bu durum daha sonra zengin olmakla ortadan kalkabilir veya ölümle sonra erebilir.

Gerçek müflis ise hadiste belirttiğimiz gibidir.  Böyle kimseler tamamen mahvolmuş, helak olmuş ahirete götürdüğü hayır ve hasenattan elinde hiç bir şeyi kalmamıştır. Bunların bütün iyilik ve sevapları üzerlerinde hakları olanlara ve alacaklılarına verileceği gibi günahları da onların üzerlerine yüklenecek sonra da cehen­neme atılacaklardır. Gerçek zarar ve ziyan, hakiki iflas işte budur. Böyleleri ahiret yoksulu sayılırlar.

Nitekim, Peygamberimizin müflisin ahiret hayatıyla ilgili olan gerçek anlamını onlara açıklamasından bunu anlamak mümkün olmaktadır.

Kişinin namazı, orucu zekatı ve benzeri ibadet ve taatları onun iyilik kazanmasını ve sevap elde etmesini sağlar. Ancak cennete girmek için bunlar yeterli olmaz. Emredilen ibadet ve taatlarla birlikte hatta bunlardan daha önemli olarak dinin haram kıldığı nehyettiği şeylerden sakınılması icap etmektedir. Bu nevi günahları işleyenler, dünyada hak sahipleriyle helalleşip tövbe  etmedikleri takdirde ahirette hak sahipleri onlardan haklarını alacak ve Allah’ın huzurunda hesaplaşacaklardır.

Başkasına sövmek hakaret etmek, kötü söz söylemek iftira etmek, namuslu insanların namusuna dil uzatmak, haksız yere birinin malını yemek, kanını dökmek, insanları dövmek, her nevi zulüm ve haksızlık, iyilikleri ve onlardan elde edilen sevabı ortadan kaldırır sahibini cehenneme sürükler.

Kıyamet günün de ödenecek bir mal ve mülk yoktur. Dolayısıyla haksızlıkların karşılığı haksızlık yapanın iyi amellerinin sevaplarının alınması üzerinde hakkı olanların günahlarının haksızlık yapanların üzerine yükletilmesi şeklinde olacaktır. Orada hiçbir hak zayi olmayacak, kimseye en küçük bir zulüm ve haksızlık yapılmayacaktır.

HaFiZ 133
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı