Sohbet Girişi

Miraç Kandili

Miraç Kandili

Miraç Kandili Peygamber efendimizin Allah’ın huzuruna yükseldiği gecedir. Bu gece de 5 vakit namaz farz kılınmıştır. Bu nedenle bu gecenin önemi müslümanlar için çok büyüktür. Kandil geceleri herkes için bir fırsattır. Çünkü bu geceler Allah’ın dua kapılarının açık olduğu gecelerdir. Bu geceler de bol bol dualar edilmelidir. Bol bol namaz kılınıp Kuran okunmalıdır. Bayram günlerini nasıl geçiriyorsak Kandil gecelerini de öyle geçirmeliyiz.

Müslümanlar Miraç gecesini Recep ayının 27.gecesin de ibadetler ve dualarla idrak eder. Miraç Kandili’nin ramazanın müjdeleyicisi olan recep ayının artık sona erip ve şaban ayının geldiğini gösteren Müslümanlar için büyük önem taşıyan bir gecedir.

Miracın Kuran- kerim de adı anılan ve işaret edilen bir gece olduğu biliniyor. İsra suresinin ilk ayetlerinde miraç olayı anlatılıyor. İsra ve miraç mucizesinin Peygamber Efendimizin hayatında ve İslam’ın ilk döneminde çok önemli bir mesaj değeri var.

-Göğe çıkmadıkça sana inanacak değiliz diyen kafirlere cevaben Peygamberimizin Rabbimi tenzih ederim, ben ancak Resul olarak gönderilen bir beşerim.(İsra suresi 93.)

Miraç gecesini ibadetle geçirmenin sevabı çok büyüktür. Çünkü bu gece Peygamber efendimize ve Ümmetine namaz hediye edilmiştir. Peygamberimize (Peygamberlerden hiç biri Senden evvel , Ümmetlerden hiç biride Senin Ümmetinden evvel cennete girmeyecektir)müjdesi verilmiştir.

Peygamberimiz bir hadisi şeriflerinde söyle buyurmuşlar :

-Bir kimse Recep ayında oruç tutsa Allah tarafından üç türlü inayete mazhar olur. Bunlardan birincisi Geçmiş günahları affedilir. İkincisi Ondan sonraki hayatından onu korur ve Üçüncüsü ise Mahşer yerinde susuzluktan emin olur.

HaFiZ 64
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı