Sohbet Girişi

Maun Suresi Ve anlamı

Maun Suresi Ve anlamı

Mekke dönemin de nazil olmuştur. 7 ayettir. Maun yardım ve zekat demektir.

İniş sırasına göre 17. Kuranda ki sırasına göre 107.suredir. Tekasur suresinden sonra Kafirun suresinden önce Mekke de inmiştir.

Surede biri Allah’ın nimetlerini ve hesap gününü inkâr eden nankör diğeri amellerini gösteriş için yapan riyakar olmak üzere iki tip insan tasvir edilmektedir.

Gördün mü dini yalan sayanı :

Gördün mü sorusu, burada şaşılacak bir tutumdan söz edileceğine, dolayısıyla konunun önemli olduğuna dikkat çekmeyi amaçlamaktadır. Ayetteki din kelimesi bilinen anlamı yanında Allah’ın hükmü veya uhrevi yargı manasında da anlaşılabilir.

Din kelimesinin bir anlamı da karşılık ceza ve mükafattır. Müfessirlerin çoğunluğu buradaki din kelimesiyle bu anlamın kastedildiğini belirtmiş bu sebeple 2-3. ayetleri böyle  yapıp ettiklerinin ceza veya mükafat olarak bir karşılığını göreceklerine ahirete inanmadıkları için, yetime kötü davranmaktan yoksullara karşı ilgisiz durmaktan çekinmezler şeklinde açıklamışlardır.

Kuşkusuz buradaki yetime kötü muamele ve yoksulun derdiyle ilgilenmeme birer örnektir dini yani ahiret sorgusu ve yargısını, uhrevi sorumluluğu ve sonuçlarını inkar edenlerin başka özellikleri de bulunmakla birlikte burada Hz. Peygamber dönemindeki inkarcıların toplumsal ahlakla ilgili en belirleyici ve yıkıcı tutumlarına iki örnek zikredilmiştir.

Bununla birlikte ayetin genel amacı, insan sevgisinden mahrumiyetin en belirgin tezahürleri olan bu tür kaba ve haksız davranışları sergileyenleri kınamak ve bu yaptıklarının Allah katında en büyük kötülüklerden olduğuna, bunların temelinde dini Allah’ın hükümlerini yahut ahireti inkar etmenin bulunduğuna insanların dikkatini çekmektir. Dinin insanlığa yönelik en büyük hedefi ise insanlar arasında sevgi ve dayanışmayı paylaşmayı sağlamak sıkıntıların da mutlulukların da paylaşıldığı bir insanlık bilinci oluşturmaktır.

Bu ayetler bir taraftan bu tür davranışlar sergileyenleri kınarken diğer taraftan da gerçek dindarları yetim ve yoksullar gibi himayeye muhtaç olanlara yardım etmeye özendirmekte; ihtiyaç sahiplerine yardım konusunda başkalarını teşvik etmenin, hatta bunun için hayır kurumları oluşturarak sosyal yardımı daha verimli, düzenli ve sürekli hale getirmenin gereğini vurgulamaktadır.

HaFiZ 98
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı