Sohbet Girişi

Kurban İbadeti

Kurban İbadeti

Kurban sözlükte Yaklaşmak, Allah’a yakınlık sağlamaya vesile olan şey anlamına gelir. Dini terim olarak ise Kurban ibadet maksadıyla belirli bir vakitte belirli şartları taşıyan hayvanı usulünce boğazlamak ya da bu şekilde boğazlanan hayvan demektir. Arapça da bu şekilde kesilen kurbana Udhiyye adı verilir.

İnsanlık tarihi boyunca hemen bütün dinlerde kurban uygulaması mevcut olmakla birlikte şekil ve amaç yönüyle aralarında farklılıklar bulunur. Kur’an da Hz Ademin iki oğlunu Allah’a kurban takdim ettikleriden söz edilir. Bir başka ayette de ilahi dinlerin hepsinde kurban hükmünün olduğuna işaret edilir.  Ancak Yahudilik ve Hristiyanlık’ta kurban telakkisi bir hayli değişikliğe uğramıştır. . Hrıstiyanlık’ta İsa’nın çarmıha gerildiği ve bunun insanoğlunun aslî günahına karşı Baba’nın oğlu İsa yı feda etmesi olduğu inanışıyla kurban telakkisi özel bir anlam kazanmıştır.

İslam da Kurbanın dini hükmüyle ilgili olarak Kuran da, Hz peygamberin sünnetin de önemli açıklamalar yer almış bu çerçevede oluşan fıkıh kültüründe de konu hakkın da ayrıntılı bilgi ve hükümler verilmiştir.

Kurban gerek fert gerekse toplum açısından çeşitli yararlar taşıyan mali bir ibadettir. Kişi kurban kesmekle Allah’ın emrine boyun eğmiş ve kulluk bilincini koruduğunu canlı bir biçimde ortaya koymuş olur.

Kurban Kesenler Nelere Dikkat Etmelidir?

1-Usulüne göre bir kesim yapmış olmak için hayvanın yemek ve nefes borularıyla, iki atardamarından en az birinin kesilmesi gerekir.

2-Hayvanın canı çıkmadan başının gövdesinden ayrılmamasına özen gösterilmelidir.

3-Kurban edilecek hayvana acı çektirilmemeli ve eziyet edilmemelidir.

4-Çevre temizliği için gerekli önlemler alınmalıdır.

HaFiZ 119
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı