Sohbet Girişi

Kul Hakkı

Kul Hakkı

Bir kulun başka bir kulun hakkını yemesine Kul hakkı denir. Kul hakkının yenmesi Yüce Allah tarafından mutlaka sorulacaktır. Allah’ın rahmeti mağfireti çoktur ama Allah bilerek isteyerek acımasızca kul hakkına girilmesini hoş görmemiştir.

İnsanoğlu insan olduğu için hataları olabilir. Hatasız kul olmaz ama kul hakkına dikkat etmek ise elimizde olan bir şeydir. Allah cc söyle söylemiştir.

-Benim yanıma her şey ile gelin affederim. Fakat kul hakkı ile gelmeyin onu ben değil Kulum affeder..

Kul hakkı ile günahımız var ise gidip o kişiden helallik almamız lazım.

İnsan ya olduğu gibi görünmeli ya da göründüğü gibi olmalıdır. Müslüman dediğin kimse elinden dilinden emin olan kimsedir. Müslüman olan kişi Allah’a inanan kişi Kul hakkı yemez hırsızlık yapmaz yalan söylemez. Dürüst ve güvenilir olur. Bunun için bizler her zaman emin kişiler olmalıyız. Can yakmamalı Ah almamalıyız.

Kul hakkına girip başkalarının hakkını çalmamalıyız. Sevgili peygamberimiz şöyle buyurmuştur :

-Kim birinin hakkını yediyse ahirette zor duruma düşmemek için o kişinin gönlünü alsın helalleşsin. Borcu olan bir kişi cennete giremez..

Bunun için bizler de kul hakkı yememeliyiz ve bu çirkin davranıştan uzak durmalıyız. Müslüman olan ya da olmayan her insana da yakışan hareket budur. Dünyada ki her insan kul hakkı yememeli ve kul hakkının büyük günah olduğunu bilmesi lazımdır.

Bizler ahlaklı ve erdemli insanlar olup kul hakkı yemekten başkalarını hakkını gasp etmekten uzak duralım.

HaFiZ 100
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı