Sohbet Girişi

Kiramen Katibin Melekleri

Kiramen Katibin Melekleri

İslam dinin de insanların sağ ve solun da bulunup yapılan iyi ve kötü davranışları tespit edip yazan meleklere verilen isimdir. İnsanların amellerini kaydederler. İnsanların önlerinde, arkalarında adım adım onları takip eden Allah’ın takipçi görevli melekleri vardır. Her ne yaparsanız yapın yine bilirler.  İnsanın iş ve hareketlerinin kayda geçmesi kulun ahirette, Allah önünde herhangi bir hüccet veya mazeretinin kalmaması hikmetine binaendir. Kuran-ı kerimde mealen şöyle buyruluyor :

Onun önünde ve arkasın da Allah’ın emriyle onu koruyan takipçi bekçiler vardır. (Rad Suresi 11 )

Kiramen katibin melekleri sağımız da ve solumuz da bulunan iki melektir. Sağdaki melek iyilikleri sevapları yazar. Soldaki melek de kötülükleri isyanları günahları yazar. Bunlar hadisin beyanıyla hafaza melekleridir.

Kiramen katibin meleklerinin başlıca özellikleri ise şunlardır.

1-Kiramen katibin melekleri müvekkel oldukları kulun iyi ve kötü bütün amellerini hıfz ederler unutmazlar. Çünkü unutmakla bir işe dair hüküm sabit olmaz.

2-Bu melekler kerimdirler. Yani şerefli, doğru ve adildirler. Çünkü hain şerefsiz ve yalancının şehadetiyle hüküm sabit olmaz

3-Katipdirler.  Kulların bütün işlerini yazarlar. Zira  insanın ömrünün başlangıcından sonuna kadar bütün işlerini ezberleyip bilmek mümkün olsa bile bunları yazmakta daha fazla bir sağlamlık vardır.

4-Kulların işlerini bilerek yazarlar. Bir işi resim ve yazı ile zaptetmek ilim değildir. İlimde şuurlu olarak idrak etmek şarttır. Şahitlik şuurlu olarak bilmekle caiz olur. Kiramen Katibin kıyamet gününde şahitlik ederlerken  kulların yaptıklarını ve bunlara dair ne yazdıklarım gayet iyi bilirler.

HaFiZ 77
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı