Sohbet Girişi

Kaza Ve Kadere İman Etmek

Kaza Ve Kadere İman Etmek

Kaza ve kadere iman, imanın altı şartından biridir. Yaşadığımız ve yaşayacağımız her şeyin, önceden Allah tarafından bilindiğine ve Allah’ın olacak dediklerinin mutlaka olacağına, olmayacak dediklerinin de olmayacağına inanmaktır. Kaza ve kaderi inkar etmek insanı imandan çıkarır. Zira böyle bir inkar, Allah’ın sonsuz kudretini de inkar etmek demektir.

Allah’ın ilmi sonsuzdur. O ne zaman ne olacağını, hangi işin nasıl sonuçlanacağını çok iyi bilir. Allah gaybı yani geleceği bilir. Onun dışında gaybı yani geleceği bilen herhangi bir varlık yoktur. Allah’ın sonsuz ilmine inanan bir Müslüman, kaza ve kadere de iman etmeli, onu asla inkar etmemelidir.

Müslüman her hayrın ve şerrin Allah’tan olduğunu bilir. Her işi yaptıran Allah’tır.  O hâlde, bir Müslüman olarak, başa gelen işe rıza göstermeliyiz.  Rıza göstermesek de  o iş yine olacaktır. O hâlde, bu işe razı olmaktan başka çare yoktur. Olacağı kesin olan bir işe, itiraz etmek uygun olmaz. Allah cc hadis-i kudsi de söyle buyurmuş:

-Kaza ve kaderime razı olmayan beğenmeyen ve belaya sabretmeyen Benden başka Rab arasın..

O halde, kaderimize  razı olmaktan başka çare olmadığına göre buna istemeyerek değil isteyerek razı olmalıyız. Kadere razı olmak Çok kıymetlidir. Peygamberimiz hadis-i şerifinde şöyle buyurmuş:

-Kadere rıza saadet alametidir. (Tirmizi)

HaFiZ 79
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı