Sohbet Girişi

Kaza Namazı Ne Zaman Kılınır

Kaza Namazı Ne Zaman Kılınır

Peygamber efendimiz sav Uyku ve ya unutkanlık sebebiyle namazını vaktinde kılamayan hatırladığı zaman hemen kılsın buyurmuştur. Bu hadis sahihtir ve peygamberimizin de uygulamaları bu yöndedir.

Dolayısıyla unutmak, uyku veya meşru bir mazeretten dolayı vaktinde kılınamayan namazlar da hatırlandığı veya meşru özür geçtikten sonra fazla vakit geçirilmeden kaza edilmelidir. Ancak hiç bir mazeret olmadan keyfi olarak namazı kazaya bırakmakta kesinlikle İslam da yoktur.

Nitekim kaza namazı olmalı İslam alimleri  yukarıda ki sahih hadise bakarak iyi niyetle hüküm vermektedirler.

Dolayısıyla her halükarda namaz vardır. Bundan kaçış yoktur. Kur’an da savaş esnasında bile cemaatle namazın nasıl kılınacağı anlatılmaktadır. Ağır hastalar bile gözleriyle olsun namazı kılmak durumundadırlar.

Zira bir namaz ya kasten kılınmayıp kazaya bırakılır ve ya bir özürden dolayı kazaya kalır. Bir vakit namazı kasti olarak kılmayıp kazaya bırakmak günahtır. Böyle bir hareketten uzak durmalıyız. Bu çeşit bir hatanın işlenmesi durumunda bir an önce namaz kaza edilmeli, borçtan kurtulmalıdır. Çünkü ölümün ne zaman geleceği belli olmaz.  Ölüm gelip de hazırlıksız yakalarsa ahirete borçlu olarak gidilmiş olur.

Bu şekilde kılınmayan bir namaz her ne kadar kaza edilmekle borçtan kurtulmuş olunsa da, işlenen günah için ayrıca tövbe istiğfar edip, Allah’tan af dilemek lazımdır. Bunun için hem kaza hem de tövbe edilmelidir.

Sonuç olarak meşru bir mazeret olmadan namazları kazaya çalışmanın günah olduğu tövbe ve istiğfar gerektiği hususu gayet açık ve nettir. Konuya bu açıdan bakıldığında kaza namazı konusu daha iyi anlaşılabilecektir.

Kur’an da Yüce Allah namazın kazasından bahsetmemektedir. Orucun kazasından bahsetmektedir. Orucun kazasından bahsetmesine rağmen namazın kazası konusunu gündeme getirmemektedir. Oruç tutarken rahatsızlanan veya sefere çıkan orucunu kazaya bırakabilir. Ama her ne olursa olsun Namazın kılınacağı söylenmiştir..

 

HaFiZ 123
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı