Sohbet Girişi

Kadınların Miras Durumu

Kadınların Miras Durumu

İslam koyduğu mali hükümler de genel olarak küffet-i nimet dengesini gözetmiştir.  Miras hukuku da buna dahildir.  Evlilik esnasında erkeğe, evleneceği kadına mehir vermesi emredilmiş, evlilikten önce kadının nafakası baba ve kardeşlerine evlilik süresince de kocasına yüklenmiştir. Bu ve benzeri yönlerden bakılınca kadınların miras konusunda haksızlığa uğratılmadıkları anlaşılır. Kadının mirastan alacağı pay, vefat eden kimseye olan akrabalık derecesine göre değişir:

1- Vefat eden kimsenin kızı olarak kadın : Erkek kardeşleri ile beraber bulunduğun da kardeşinin aldığı payın yarısını  erkek kardeşi yoksa ve kız tek ise mirasın yarısını alır. Kızlar birden fazla olduklarında ise mirasın üçte ikisini alırlar. (Nisa Suresi)

2-Vedat edenin oğlundan torunu olan kadın :Vefat edenin çocukları yoksa tek olması halinde oğlundan olan kız torun mirasın yarısını alır. Birden fazla olmaları halinde ise mirasın üçte ikisini alırlar. Erkek kardeşleri ile beraber bulunduğunda mirası ikili birli paylaşırlar.

3-Vefat eden Anne, Baba bir kız kardeşi olarak kadın : ilk üç hali vefat edenin kızı gibidir. Vefat edenin kızı veya kızlarıyla beraber olunca kız/kızlar hissesini aldıktan sonra kız kardeş kalanı alır.  Vefat edenin babası veya oğlu ile bir arada olunca mirastan bir şey alamazlar

4-Vefat edenin baba bir kız kardeşi olarak kadın : Baba bir kız kardeşler anne baba bir kız kardeşler bulunmadığında mirasta onların aldıklarını alırlar.

5-Vefat edenin anne bir kız kardeşi olarak kadın : Bu durumda anne bir kız kardeş bir tane olunca altıda bir, erkek veya kız birden fazla olunca üçte birde ortak olur. Vefat edenin çocukları, babası ve dedesi ile bulununca mirastan pay alamazlar

6-Vefat edenin annesi olarak kadın :  Vefat eden kimsenin çocukları veya birden fazla kardeşi varsa altıda bir vefat edenin çocukları veya birden fazla kardeşi yoksa üçte bir eşlerden birisi ve vefat edenin babası ile bulunduğunda eşin hissesi verildikten sonra kalanın üçte birini alır.

7-Vefat edenin ninesi olarak kadın : Vefat edenin annesi bulunmadığı zaman altıda bir alır. Ölenin babası olduğunda babaanne, annesinin bulunması halinde hiçbir nine mirastan pay alamaz.

HaFiZ 75
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı