Sohbet Girişi

Kabir Azabı Nedir

Kabir Azabı Nedir

Müslümanların ahiret gününe inanması gerekmektedir. Ahiret hayatı ise İsrafil as ın sure Allah’ın emri ile üflemesinin ardından başlayacak olan ebedi hayata verilen isimdir.

Kabir hayatı ise ölüm ile başlayan ve tekrar diriliş gününe denk devam eden hayat kabir hayatı olarak adlandırılır. Kabir hayatından (berzah)olarak da bahsedilir. Peygamber efendimizin bir hadisin de şöyle buyurmus :                                                                                                       Kabir ahiret durağının ilkidir. Bir kimse eğer o duraktan kurtulursa sonraki durakları daha kolay geçer..

İnsanlar ölümlerinin ardından kabre girdikleri zaman Münker ve Nekir melekleri yanına gelerek Rabbin Kim , Peygamberin kim gibi sorular soracaktır. İmanı kuvvetli ve güzel ameli olan kimseler bu soruları doğru bir şekilde yanıtlayacaktır.

Kuran-ı kerimde Mümin süresinde söyle buyrulmaktadır.

-Onlar sabah akşam ateşe sokulurlar. Kıyametin kopacağı günde Firavun hanedanını azabın en çetinine sokun.

Bu ayette bahsedilen Sabah akşam görecekleri azap (Kıyametten)öncesidir. Ayetin devamın da onların şiddetli azaba çekileceği bildiriliyor. Birincisi Kabir azabı diğeri ise Cehennem azabıdır..

Şüphesiz kabir de herkesin hesabı aynı olmayacaktır. Ve kimin ne şekilde azap çekeceğini de en iyi bilen Allah’tır. Son olarak şu güzel dua ile bitirelim.

Allah’ım Kabir azabından sana sığınırım. Cehennem azabından sana sığınırım. Hayatın ve ölümün fitnelerinden sana sığınırım. Sen bizleri Kabir azabından Koru. Amin

HaFiZ 93
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı