Sohbet Girişi

İyi İnsan Olabilmek

İyi İnsan Olabilmek

İyi insan olmak kötülükten uzak durup insanların ve diğer canlıların yararına olan işleri yapmaktır. Yani yalandan fesattan zararlı alışkanlıklardan insanların kuyusunu kazmaktan insanlarla kavga edip onları kırmaktan uzak olmaktır.

İnsanın tek bir gayesi olmalıdır. O da güzel, mutlu huzurlu ve iyilik dolu bir ömür geçirmektir. Zaten yaratılıp dünyaya gönderilme sebebimiz de budur. İnsanlar her zaman iyi şeyler yapmalı, iyi insan olmalıdır. İyi insanlar, herkes tarafından sevilip saygı görür. Aynı zamanda Allah’ın sevgisini de kazanır. Hem bu dünyada işi rast gider hem de diğer dünyada cennetle ödüllendirilir. Dinimizin temel emri de iyi insan olmaktır. Kutsal kitabımız olan Kur’an’ın tamamı iyi insan olmanın öneminden bahseder.

İyi insan olabilmek bir erdemliktir. Yaşadığımız hayat boyunca iyilikler yapmak, insanlara yardım edip onları sevindirmek, hayvanları korumak gerekir. Tüm bunları yaptığımızda iyi insan olmanın gerektirdiklerini yerine getirmiş oluruz.

Dünyada milyarlarca insan yaşamaktadır. Belki çok daha fazlası da ölüp gitmiştir. Ölenlerin kimisi ardında iyilikler güzellikler bırakmış hatta bazıları isimlerini tarihe altın harflerle yazmıştır.

Ne yazık ki dünyanın gidişatına baktığımızda kötü insanların sayısının giderek artığını görebiliyoruz. Mevcut savaşlar karmaşalar ölüm ve cinayetler bunun en büyük göstergesi. Dünyadaki kötü insanlar arttıkça da zarar görenler iyi insanlar ve masumlar oluyor. Eğer her birimiz, hayatımızı iyi insan olmak üzere dizayn edebilirsek, iyiliği kendimize bir görev kabul edebilirsek, dünyanın gidişatını yeniden değiştirebiliriz.

İyi insan olmak için sahip olmamız gereken bir çok özellik vardır. İyi insan, her şeyden önce sevmeyi bilen insandır. İçinde sevgi olan insan zaten ne başka bir insana ne bir hayvana hatta ne de bir bitkiye zarar verebilir. Bütün ömrünü iyi olmakla geçirir. Evet iyi insan öncelikle sevmeyi bilmelidir. Severek insanları mutlu edebilmenin bilincinde olmalıdır.

İyi insanlardan kimseye zarar gelmez. Bu nedenle bu insanlara herkes güvenir onları sever ve saygıda da asla kusur etmez. Dediğimiz gibi dünyayı değiştirmenin tek yolu insanı değiştirmektir. Her birimiz en az bir insanı değiştirme gücüne sahibiz.

Bu ömrü güzel bir şekilde yaşamak öldükten sonra bile hatırlanan insan olmak varken neden kötü insan olalım. Lütfen tüm ömrümüzü iyi insan olmaya adayalım.

HaFiZ 96
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı