Sohbet Girişi

İtikaf Nedir

İtikaf Nedir

Dini bir terim olarak itikaf akıl sağlığı yerinde ve ergenlik çağına girmiş bir müslümanın 5 vakit namaz kılınan bir mescitte ibadet Allah’a yakınlık elde etme niyetiyle bir süre durması demektir.

İtikafa giren kimse cami de yer içer uyur ve ihtiyacı olan şeyleri mümkün olduğu takdirde camide tedarik eder. Tuvalete gitmek abdest almak ve gerekli olduğunda gusletmek gibi tabi ihtiyaçları için ise camiden dışarı çıkabilir. Bulunduğu camide cuma namazı kılınmıyorsa cuma namazını kılmak üzere başka bir camiye gidebilir. Cenaze namazı için ise dışarı çıkamaz. Kendisine veya malına bir zarar geleceği korkusuna kapılması ya da zorla çıkarılması halinde başka bir camiye gitmek üzere içerisinde bulunduğu cami veya mescitten çıkabilir. Bu zorunlu halleri dışına çıkan kimsenin itikafı bozulur.

İtikafa girmek nefsi yasaklardan korumada daha etkili bir yöntem olduğu gibi Ramazan’ın son on gününde olması tahmin edilen Kadir gecesine rastlama imkanı ve umudunu da arttırır. İtikaf insanı dünyevi meşgalelerden uzaklaştırıp daha fazla ibadete vesile olması yanında genel anlamda hayatın anlamı üzerinde tefekkür etme imkanı da sağlar. İnsanların zaman zaman böyle derin tefekküre ihtiyacı vardır. İtikaf bu tefekkürü gerçekleştirmek için bir fırsat olarak kullanılabilir.

İtikaf en fazla 10 gün sürer. En kısa itikafın süresi de 1 gün olarak belirlenmiştir.  Bu ibadet kulun imanının tazelenmesine, manen arınmasına ve nefsini terbiye etmesini sağlar. İtikaf kulun dünyaya olan ilgisini azaltır. İç dünyasına ve Allah’a yönelen kul geçmiş günahları için tövbe eder ve Allah’tan mağfiret diler.

İtikafta ki kişi beş vakit dışın da sık sık namaz kılmalı ve Kur’an okumalıdır. Tefekkür de itikafın şartları arasında yer alır. Kuran’ı Kerim, yavaş yavaş ve tefekkür ederek okunmalı ayetlerdeki gizli manalar hakkında uzun uzun düşünülmelidir.

HaFiZ 82
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı