Sohbet Girişi

İslamın Üstün Vasıfları Nelerdir

İslamın Üstün Vasıfları Nelerdir

1-İslam Allah’ı kainatın yaratıcısı olarak kabul eder ve  Onun vahdaniyetini öyle tam ve mükemmel ifadelerle dile getirmektedir ki bir cahil ve bir tahsil görmüş kişi aynı şekilde etkilensin.

İslam Allah’a tam bir varlık olarak ve her güzelliğin kaynağı ve her kusurdan münezzeh olarak takdim eder. O, daima var olandır, kendisini her yerde gösterir ve mahlûkatını sever. Kendisine yalvaranların dualarını dinler.

2-İslam Allah’ın sözü ve işi arasında bir tezat olmadığını ileri sürer. O böylece bizleri bilgi ve din arasındaki ananevi rekabetten kurtarır ve insanlardan, kendi koyduğu tabiat şartlarından başka bir şeye inanmamalarını ister. Çünkü her şey insanların faydası için yaratılmıştır.

3-İslam beyhude iddialarda bulunmaz ve bizi anlayamadığımız şeyleri kabul edip inanmaya da zorlamaz. O talimatlarını delil ve açıklamalarla destekler. O böylece aklımızın ve ruhumuzun derinliklerine kadar bizi tatmin eder.

4-İslam mitoloji ya da folklora dayalı bir din değildir. O herkesi kendisi için tecrübeye davet eder ve doğruluğun şu veya bu şekilde daima tetkik edilebileceğini ileri sürer.

5-İslam’ın vahiye dayanan Kitabı eşsiz ve bütün diğer dinlerin kitabından mümtazdır. Muhaliflerin asırlara uzanan ortak çabaları, bu hayret verici Kitabın küçücük bir parçasına bile nazire bulamadı. Onun değeri yalnız eşsiz edebî güzelliğinde değil, aynı zamanda talimatının sade ve mükemmel olmasındadır.

6- Kuran, daha önceki İlhami vahye dayanan kitapların en güzel taraflarını ihtiva etmekte olduğunu ve tam devamlı ve etraflı emir ve talimatın kendi içinde olduğunu iddia eder.

İslam’ın başka bir özelliği de peygamberlerinin, zayıf ve öksüz bir çocukluktan başlayarak yerleşmiş kabul edilmiş bir krallığa kadar insan hayatının akla gelen her devresinden geçmiş olmasıdır. Onun hayatı en ince detaylarına kadar belgelenmiş ve Allah’a eşsiz iman ve onun yolunda her çeşit özveriyi yansıtmaktadır.

 

HaFiZ 85
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı