Sohbet Girişi

İslam Neden Hak Dindir

İslam Neden Hak Dindir

Allah cc Kuran-ı Kerimde Şöyle buyuruyor:

Allah katında hak din, İslam’dır. O Ehl-i kitabın ihtilafları, kendilerine gerçeği bildiren ilim geldikten sonra sırf aralarındaki haset ve ihtiras yüzünden olmuştur. Allah’ın ayetlerini inkar edenler bilsinler ki Allah onların hesabını çabuk görür.

İslami anlayışa göre din kısaca kişinin yaratılış amacına uygun bir hayat sürebilmesi ve bu amacı belirli bir disiplin içinde gerçekleştirebilmesi için kendisine  yol gösteren kurallar bütünüdür. Din bir tarafın kutsal buyruk ve ege­menliğine diğer tarafın uyum ve bağlılığına dayalı ilişkileri düzenleyen bir kurum olmakla beraber, bu ayet-i kerimeden kurana göre Allah katın da dinin ve dindarlığın değer taşımasının  iradî bir teslimiyet üzerine kurulmuş olması şartına bağlı olduğu anlaşılmaktadır.

Bir başka anlatımla İslami telakkiye göre din akıl sahiplerini kendi istek ve iradeleriyle hayra ve mutluluğa yönlendiren bir kurum beşe­rin kendi seçimine dayalı fiillerini düzenleyen ilahi bir kanundur.

Kuranı kerimde islam kelimesinin geçtiği ilk ayet yukarıda bahsettiğimiz ayettir. İslam’ın sözlük anlamı bağlanmak itaat etmek teslim olmak anlamlarına gelir.

İslam kelimesinin sözlük anlamıyla terim anlamı arasında güçlü bir alaka vardır. İslami anlayışa göre din irade ve akıl sahibi varlıklar arasında uyuşmazlık­ları ve çekişmeleri önleyip uzlaşma sağlayan bir kanundur.  Din sadece insanlar arasında değil insanlarla Allah arasında da bir mutabakatı İfade eder. Böylece yaratıcının iradesiyle yaratılmışların iradesi arasında bir uyum sağlanmış olur.

Bütün ilahi dinler Allah’ın birliği esasına dayalı olduğu için, Hz. Muham­med sav in tebliğ ettiği İslam dini ile diğer peygamberlerin getirdiği dinler temelde birleşirler. Bununla birlikte Müslüman bilginlerin bir kısmına göre İslam dini ve İslam Ümmeti tabirleri sadece Hz.Muhammed sav getirdiği din ve onun mensupla­rı için kullanılabilir. İslamiyet önceki hak dinlerle temelde uyuşsa bile bu dinin kendine ait özellikleri ve mensubu olan ümmete özgü hükümleri vardır.

Geniş anlamıyla İslam hem kalp hem dil hem de davranışlarla teslimiyeti ifade eder.  Bunlar içinde en önemli ve değerli olan teslimiyet kalple olanıdır. Kur’an da İslam kelimesinin, iman düzeyine ulaşmamış teslimiye­ti ifade etmek üzere kullanıldığı da görülür.

HaFiZ 96
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı