Sohbet Girişi

İslam Dini

İslam Dini

İslam Dini  Allah’ın son peygamber olan Hz. Muhammed’e Kuran aracılığı ile indirdiği son ilahi dindir. İslam’ı oluşturan emir ve yasaklar, peygamberimize vahiy meleği Cebrail tarafından getirilmiş ve kalbine ilham edilmiştir. İslam öncesinde gelen tüm dinlerin tamamlayıcısı niteliğindedir.  Onun kılavuzu olan Kuran’da her şey ayrıntıları ile açıklanmıştır. İslam ne sadece bir ibadetler dini ne de sadece ahlak dinidir. İkisinin harmanlanması ile var olmuştur.   İslam dinine göre Allah’a yapılması gereken türlü ibadetler bulunmaktadır. Bunların başında namaz, oruç, hac, zekat gibi ibadetler gelir. Ancak Allah’ın emrettiği bütün ibadetlerin yerine getirilmesi bile Allah’ın hoşnutluğunu kazanmaya veya cennete girmeyi hak kazanmaya yetmez. İslam dini her şeyden önce ahlak dinidir.

Bu dine tabii olanların gerek ibadetlerini yerine getirmesi gerekse de son derece ahlaklı bir yaşam sürmesi gerekir. İslam dini her türlü kötülüğü, fenalığı ve çirkinliği yasaklamıştır. Yalan söylemek zina yapmak, hırsızlık yapmak, dedikodu yapmak, küfretmek, insanlara işkence yapmak veya onları öldürmek, gereksiz yere savaş çıkarmak gibi kötü işlerin tamamı yasak ve büyük bir günah sayılmıştır. Bunun yanında büyüklere saygı, küçüklere karşı sevgi ve merhamet, anne baba hakkının gözetilmesi, yetim ve öksüzlerin korunması  adaletin sağlanması, doğruluk ve dürüstlük yolunda devam edilmesi ve daha birçok erdem de emredilmiştir.

İslam dininin gerçek manada yaşandığı bir toplumun tüm insanları huzurlu olur. Hiçbiri açlık veya sefaletle boğuşmaz. Savaşlar katliamlar, çocuk ölümleri yaşanmaz. İslam dinini en güzel şekilde yaşayan peygamberimiz biz Müslümanların en büyük ve en güzel örneğidir.

Günümüz de İslam’ın yanlış anlaşılması ve yaşanması aynı zaman da İslam fobisinin yaygınlaştırma çalışmalar dinimizin yanlış anlaşılmasına sebep olmaktadır. Sözde İslam dinini arkasına alırmış gibi davranarak dünyanın her bir yanında insanlara işkence yapan, sivilleri çocukları, bebekleri acımadan öldüren ve kadınları pazarlarda satan bazı terör örgütleri İslam’a karşı büyük ön yargılarda bulunulmasına sebep olmuştur.

Kuran’dan önce herhangi bir insanın bir Müslümanla karşılaşması durumunda onun dinimizi kabul etmesi gerçekten zordur. Çünkü bu din gerçekten çok yanlış anlaşılmış ve algılar da kötü bir izlenim bırakmıştır. Bunun tek sebebi de İslam dinini kendine hedef edinen kötü niyetli insanlardır.

HaFiZ 73
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı