Sohbet Girişi

İslam da Evliliğin Önemi

İslam da Evliliğin Önemi

Evlilik bir kadın ve erkeğin hayatları boyunca birbirine destek olması hayatın yükünü ve mutluluğunu paylaşması ve aynı zamanda nesillerini devam ettirmesi için beraber yaşamaya karar vermesidir

Evliliğin amacı iyi günde kötü günde de beraber olmaktır. Bu nedenle eşler daima birbirinin en iyi destekçisi olmalı birbirini anlamalı ve yine birbirinin kusurlarını hoşgörü ile karşılamalıdır. Evlilikte en önemli şey hayatı paylaşmaktır. Bu nedenle evin yükü sadece eşlerden birinin üzerinde olmamalı eşler arasında iş paylaşımı yapılmalıdır.

Evliliğin bir amacı da çocuk sahibi olmak ve çocukları en güzel şekilde yetiştirmektir. Çocuk yetiştirmede de hem kadının hem de erkeğin rolü olmalıdır. Evlilikte en önemli hususlardan biri sevgi ve saygıdır. Birbirini sevip birbirine saygı duyan eşlerin evlilikleri daha uzun ve daha mutlu olmaktadır. Dinimiz de evlilik zamanı gelmiş olan gençlerin evlenmesini tavsiye etmektedir. Peygamberimiz bir hadisi şeriflerin de şöyle buyurmuşlar :

Ey gençler Sizden evlenmeye güç yetirenler evlensin. (Buhari)

Dini inanışlara göre günümüzde yaşayan insanların tamamı sadece bir erkek ve kadından çoğalmıştır. Herkes Hz. Adem ile Hz. Havva’nın çocukları torunlarıdır. Onlardan sonra da evlilikler devam etmiş ve insan nesli git gide çoğalmıştır.

İnsanlarda neslini devam ettirme isteği vardır; bu da günümüz normlarına göre evlilik yoluyla yapılmaktadır. Evliliğin amacı hayatı paylaşmak olsa da asıl gayesi nesli devam ettirmek ve sevilen bir insanla bir ömrü sürdürmektir.

Evlenmiş insanlarda artık ayrım gayrım söz konusu olmamalıdır. Kişi kendisi için istediğini eşi için de istemeli hoşlanmadığı şeyi eşinden de uzak tutmalıdır. Hayat müşterektir bize gelecekte neler getireceğini bilemeyiz. Eşler bunun farkında olmalı ve hayatının her anında birbirine yardım edip destek olmalıdır.

Sağlıklı bir evlilik için en önemli şey sevgi, saygı ve sadakattir. Bunlardan birinin eksik olduğu bir evlilik sağlıklı bir şekilde ilerlemez. Böyle bir evlilikten çocuklar bile olumsuz etkilenir. Bu nedenle eşler daima birbirini sevmeli saymalı birbiriyle saygılı bir şekilde konuşmalı, şiddetten uzak durmalı ve eşine karşı vefalı olmalıdır.

HaFiZ 83
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı