Sohbet Girişi

İslam Birliği Nasıl Olur

İslam Birliği Nasıl Olur

Birliği parçalayan asıl etken menfi milliyetçilik duygularıdır. Yani farklı yaradılışın sebeplerinin yanlış anlaşılması ve Kur’an ın bu konudaki irşadından uzaklaşılmasıdır. Bu kötü gidişe dur diyenlerin başın da ittihad-ı İslamı yeniden canlandırmayı esas maksat yapan fikir ve dava adamları gelmektedir. Hepsinin ortak özelliği hilafetin saltanata dönüşen sembolik haliyle daha birleştirici bir yönünün olduğu konusundaki kabulleridir.

Peki İslam birliğinin anlamı nedir ?

Birinci olarak dünyadaki tüm Müslümanların birlikte hareket edebilmeleridir. İkinci olarak ise islam ülkelerinin ve bu ülkeleri yöneten devletin kendi araların da çeşitli alt birlikler kurmalarıdır.

İnsan olmak şüphesiz tüm dünya insanları ile ortak paydamızdır. Ancak bu payda dünyaya aittir geçicidir ve hemcinslerimizle zayıf bir bağ kurar. Vazgeçilmez asli kimliğimiz ise Müslümanlığımızdır ve bu kimliğimiz birbirimizle dayanışmayı gerekli kılar. Tüm insanları İslama davet etmek elbette ki bir Müslüman’ın başta gelen görevlerinden biridir. Ama bu davete icabet etsinler ve ya etmesinler bütün insanlara karşı adalet ve iyilikle davranılması şarttır.

İslam birliği İslam dinine karşı yapılan ve yapılacak olan saldırıları bertaraf edecektir. İslam ülkelerinin egemen ülkelerin baskısından kurtulabilmeleri ve hukuklarının korunabilmesi için birlik olmaları ve güçlenmeleri gereklidir.

İslam birliği, ekonomik fakirliğin ve gelir dağılımındaki adaletsizliğin de önüne geçecektir. İslam coğrafyasının milli serveti durumunda olan ekonomik kaynaklar da ancak bu sayede korunabilecek ve adil biçimde dağıtılabilecektir. Böylece Müslümanların fakru zaruret içinde oldukları ve bunun da İslâm dininden kaynaklandığı yolundaki yanlış fikrin de önüne geçilebilecektir.

HaFiZ 83
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odaları içerisinde, seviyeli, saygılı ve hoşgörü ile sohbet edilmesini önemsiyoruz, Sohbet ederken ahlak kurallarına uygun şekilde chat yapmanızı tavsiye ediyoruz.
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı